kategoria: Społeczne
8 czerwiec 2024

W sobotę ulicami Warszawy przeszła parada równości

zdjęcie: W sobotę ulicami Warszawy przeszła parada równości / fot. PAP
fot. PAP
W sobotę ulicami warszawskiej Pragi przeszła parada równości; uczestnicy ruszyli spod Dworca Wileńskiego po godz. 13:00. Komenda Stołeczna Policji przekazała, że wydarzenie przebiegło w spokojnej atmosferze; nie odnotowano żadnych poważniejszych zdarzeń.
REKLAMA

Uczestnicy parady zebrali się w punkcie strefy Kiss+Ride Dworca Wileńskiego obok prawosławnego soboru metropolitalnego Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny w Warszawie, a następnie przeszli w kierunku ronda Wiatraczna.

Organizatorem wydarzenia była organizacja Praga Równości. Na stronie wydarzenia na Facebooku podano, że uczestnicy domagają się m.in. "legalizacji małżeństw między osobami tej samej płci z prawem do adopcji dzieci", "wprowadzenia trzeciej i w razie potrzeby kolejnych kategorii płci na dowodach osobistych i w paszportach lub zniesienia oznaczania płci w dokumentach" i "zakazu mowy nienawiści wobec mniejszości seksualnych, osób pracujących seksualnie i innych społeczności doświadczających wykluczeń, jakie nie są jeszcze ujęte w prawie".

Jak poinformował PAP Wydział Komunikacji Społecznej Komendy Stołecznej Policji, wydarzenie przebiegło w spokojnej atmosferze, nie odnotowano żadnych poważniejszych zdarzeń. Dodał, że wciąż (stan na godz. 15:15) trwa jedno ze zgromadzeń i ma potrwać do godzin wieczornych.

Była to pierwsza z planowanych parad równości planowany w czerwcu br. w Warszawie. Jak wynika z zapowiedzi, dwie kolejne zaplanowane są na 15 czerwca br. oraz 22 czerwca br. (PAP)

bpk/ lm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany