Chcesz wzmocnić mięśnie i zadbać o zdrowie mózgu? Zacznij regularnie pływać
Choć większość specjalistów pozostaje zgodnych co do tego, że każda forma ruchu ma swoje zalety, pływanie jawi się jako jeden z rodzajów aktywności, które owych zalet posiadają najwięcej. Regularne ćwiczenia w wodzie wzmacniają bowiem serce, poprawiając krążenie i wydolność, pomagają zapobiegać groźnym chorobom, takim jak cukrzyca, nadciśnienie czy miażdżyca, a także odciążają stawy i prowadzą do redukcji tkanki tłuszczowej, dzięki czemu skutecznie wspierają nasze wysiłki w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Co więcej, pływając angażujemy dużą liczbę mięśni, co ułatwia osiągnięcie wyrzeźbionej sylwetki.
Na tym jednak nie kończy się długa lista korzyści, jakich dostarczy nam trening w basenie. Jedną z bodaj najważniejszych jest jego pozytywny wpływ na zdrowie mózgu. „Badania wykazały, że regularne pływanie poprawia pamięć, funkcje poznawcze oraz nastrój. Pomaga ono również naprawić uszkodzenia spowodowane stresem. Ludzie od wieków poszukują źródła młodości. Pływanie jest mu zdecydowanie najbliższe” – wyjaśnia w rozmowie z magazynem „Vogue” dr Seena Mathew, neurobiolożka z University of Mary Hardin-Baylor w Teksasie, której działalność naukowa koncentruje się na fizjologii mózgu.
Ekspertka wyjaśnia, że jako aktywność aerobowa, pływanie wspiera neurogenezę – proces powstawania oraz różnicowania się nowych komórek tkanki nerwowej. Zwiększa się plastyczność mózgu, czyli zdolność układu nerwowego do regeneracji neuronów pod względem anatomicznym i funkcjonalnym. Pływając, zadbamy też o swoje zdrowie psychiczne. „Pływanie stymuluje uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak serotonina, której wyższy poziom zmniejsza ryzyko depresji i lęku oraz prowadzi do poprawy samopoczucia” – wylicza Mathew. Niektóre badania wykazały, że już 20 minut ćwiczeń w wodzie zmniejsza skutki starzenia się na poziomie poznawczym oraz tłumi stany zapalne w hipokampie, który odpowiada za pamięć i odczuwanie emocji. (PAP Life)
iwo/ ag/