reklama
kategoria: Sport
6 kwiecień 2019

Dziś Międzynarodowy Dzień Sportu – jaki ruch kochają dzieci?

fot. nadesłane
Eksperci podkreślają, że aktywność fizyczna jest naturalną potrzebą dzieci. Ruch to nieodzowny element prawidłowego rozwoju najmłodszych. Tymczasem obecnie jedynie co czwarte dziecko w Polsce spełnia zalecenia dotyczące minimalnej aktywności fizycznej. Jak zmobilizować młode pokolenie do ruchu? Podpowiedzi odnaleźć można w materiałach edukacyjnych online programu Aktywne Szkoły MultiSport.
REKLAMA
Åšwiatowa Organizacja Zdrowia zaleca dzieciom w wieku od 5. do 17. lat minimum godzinnÄ… dawkÄ™ aktywnoÅ›ci fizycznej każdego dnia. W Polsce jedynie 20 proc. dzieci speÅ‚nia te zalecenia. Sprawność fizyczna mÅ‚odego pokolenia systematycznie spada. Eksperci alarmujÄ…, że jeÅ›li ta tendencja siÄ™ utrzyma, niebawem sprawność nawet 60 proc. polskich dzieci bÄ™dzie na zÅ‚ym lub bardzo zÅ‚ym poziomie (patrzÄ…c na kryteria wyznaczone na podstawie danych z 1979 roku).  

- Spadek sprawnoÅ›ci fizycznej dzieci zaobserwować możemy na prostych ćwiczeniach fizycznych takich jak np. zwis  na drążku. Badania przeprowadzone w ramach programu edukacyjnego Aktywne SzkoÅ‚y MultiSport (ASM), pokazujÄ…, że  2018 r. chÅ‚opcy w wieku 10,5 lat sÄ… w stanie utrzymać siÄ™ na drążku prawie 8 sekund. To o blisko 4 sekundy krócej, niż ich rówieÅ›nicy w 2009 r. i aż 16,5 s krócej, niż dziesiÄ™ciolatkowie badani w 1979 roku przez AkademiÄ™ Wychowania Fizycznego w Warszawie - mówi dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej AWF, ekspert programu edukacyjnego Aktywne SzkoÅ‚y MultiSport.  Problemem staÅ‚ siÄ™ siedzÄ…cy styl życia, który czÄ™sto dzieci przejmujÄ… od swoich rodziców, a także czas spÄ™dzany przed ekranami urzÄ…dzeÅ„ elektronicznych. 

- WspóÅ‚czesna technologia, gry, firmy dostÄ™pne w zasiÄ™gu rÄ™ki pobudzajÄ… wyobraźniÄ™ i dostarczajÄ… dzieciom wrażeÅ„, których wczeÅ›niej poszukiwaÅ‚y w zabawach sportowych z rówieÅ›nikami. DziÅ› dzieci wybierajÄ… technologiÄ™, jako Å‚atwiejsze rozwiÄ…zanie, które nie powoduje fizycznego zmÄ™czenia. Wbrew pozorom obecne wybory dzieci nie Å›wiadczÄ… o tym, że mÅ‚ode pokolenie nie lubi aktywnoÅ›ci fizycznej. WrÄ™cz przeciwnie, nie majÄ… nic przeciwko ruchowi, jeÅ›li jest on ciekawy i różnorodny. Tu pojawia siÄ™ ogromna rola rodziców i nauczycieli wychowania fizycznego – dodaje dr Janusz Dobosz. 

WspóÅ‚czesny WF

- Badania przeprowadzone w programie Aktywne SzkoÅ‚y MultiSport pokazaÅ‚y, że do 20 proc. uczniów szkóÅ‚ podstawowych z klas I- VIII nie uczestniczy w zajÄ™ciach wychowania fizycznego, wÅ›ród nich aż 22 proc. zwalnianych jest na proÅ›bÄ™ rodziców. Zdaniem dzieci do zajęć WF-u zniechÄ™ca je monotonia zajęć, zbyt intensywne ćwiczenia, które przekraczajÄ… możliwoÅ›ci dzieci oraz niezadowolenie z wÅ‚asnych osiÄ…gnięć sportowych – podkreÅ›la Adam Radzki, CzÅ‚onek ZarzÄ…du Benefit Systems, firmy bÄ™dÄ…cej twórcÄ… kart MultiSport i fundatorem programu Aktywne SzkoÅ‚y MultiSport. 

Duży wypÅ‚yw na postrzeganie przez dzieci lekcji WF-u ma także sam nauczyciel. Sympatyczny, zaangażowany i kreatywny wuefista jest w stanie wpÅ‚ynąć na zaangażowanie aż 57 proc. dzieci. 

Aktywność fizyczna oczami dzieci

Badanie ASM pokazaÅ‚o, że aktywność fizyczna najmÅ‚odszym kojarzy siÄ™ przede wszystkim ze swobodnÄ… formÄ… spÄ™dzania czasu wolnego i dobÄ… zabawÄ…. Dobra zabawa jest motywatorem do uprawiania aktywnoÅ›ci fizycznej dla 79 proc. dzieci. Aż 64 proc. dzieci lubi gry zespoÅ‚owe, np. siatkówkÄ™, czy grÄ™ w zbijaka, czyli zupeÅ‚nie tradycyjne zajÄ™cia, z których korzystali także ich rodzice, gdy byli mali.

Rywalizacja rzÄ…dzi aktywnoÅ›ciÄ… najmÅ‚odszych dzieci. OkoÅ‚o 60 proc. uczniów klas I-III bierze udziaÅ‚ w zajÄ™ciach ruchowych, bo lubi wygrywać. WÅ›ród starszych dzieci decydujÄ…cy wpÅ‚yw na podejmowanie aktywnoÅ›ci fizycznej ma wÅ‚asna samoocena. Aż 54 proc. dzieci z klas IV -VIII nie podejmuje konkretnych aktywnoÅ›ci, z powodu zÅ‚ej samooceny swoich umiejÄ™tnoÅ›ci. 

Ruch z rodzinÄ… 

Choć wiele mówi siÄ™ o rodzinnej aktywnoÅ›ci fizycznej, w Polsce zaledwie 44 proc. dzieci w wieku od 7. do 18. lat spÄ™dza aktywne czas wspólnie z rodzicami, korzystajÄ…c np. z jazdy na rowerze czy spacerów. 

- Aby uÅ‚atwić podejmowanie wspólnej aktywnoÅ›ci fizycznej z dziećmi, przygotowaliÅ›my poradniki dobrych praktyk dla rodziców. ZnajdujÄ… siÄ™ w nich wskazówki dotyczÄ…ce potrzeb ruchowych dzieci w dwóch grupach wiekowych – dla przedszkolaków i uczniów szkóÅ‚ podstawowych. Rodzice odnajdÄ… w materiaÅ‚ach edukacyjnych także proste zalecenia żywieniowe, które w poÅ‚Ä…czeniu z odpowiednio dobranÄ… dawkÄ… aktywnoÅ›ci fizycznej pomogÄ… w zadbaniu o zdrowie i prawidÅ‚owy rozwój dzieci  – dodaje Adam Radzki. 

Poradnik dobrych praktyk dostÄ™pny jest na stronie internetowej: https://www.aktywneszkoly.pl/htdocs/pdf/ASM_Poradnik_dobrych_praktyk_dla_rodzicow_2019.pdf 

Im młodsze dziecko, tym więcej ruchu

Zdrowa dawka ruchu dla dzieci od 3.do 6. roku życia to aż 3 godziny aktywnoÅ›ci fizycznej dziennie.  

 - W przypadku mÅ‚odszych dzieci aktywność fizyczna powinna obejmować niezbyt intensywny, ale wzglÄ™dnie dÅ‚ugotrwaÅ‚y wysiÅ‚ek wytrzymaÅ‚oÅ›ciowy. Dobrym pomysÅ‚em jest wprowadzenie ćwiczeÅ„, takich jak marsze, biegi, czy chodzenie po równoważni lub rozciÄ…gniÄ™tym po podÅ‚odze sznurku. Ważne sÄ… także ćwiczenia rytmiczne i ruch rozwijajÄ…cy gibkość np. przewroty, skÅ‚ony. Trafnym rozwiÄ…zaniem mogÄ… okazać siÄ™ także zajÄ™cia zorganizowane w grupach, gdzie dzieci przy okazji uprawiania sportu nabywajÄ… kompetencji spoÅ‚ecznych. Warto zabawić siÄ™ w grÄ™ naÅ›ladowania ruchów. Dzieci w wieku przedszkolnym szczególnie potrzebujÄ… zaangażowania rodziców przy tego typu aktywnoÅ›ciach, ponieważ uczÄ… siÄ™ gÅ‚ównie poprzez naÅ›ladowanie – mówi dr Janusz Dobosz. 

Aktywność fizyczna buduje zdrowy kapitaÅ‚ na przyszÅ‚ość  

Aktywność fizyczna wspiera rozwój psychofizyczny dzieci. Stymuluje prawidÅ‚owy rozwój ukÅ‚adu kostnego i mięśniowego. Rozwija koordynacjÄ™ ruchowÄ… i funkcje poznawcze. 

- Odpowiednia dawka aktywnoÅ›ci fizycznej poprawia funkcjonowanie mózgu, wpÅ‚ywajÄ…c pozytywnie na koncentracjÄ™, pamięć i kreatywność dzieci. Wszystkie te elementy uÅ‚atwiajÄ… najmÅ‚odszym przyswajanie wiedzy - mówi dr Aneta Górska-Kot, specjalista pediatra, ekspert programu Aktywne SzkoÅ‚y MultiSport.
Popularna wÅ›ród dzieci jazda na hulajnodze wspiera rozwój zmysÅ‚u równowagi, uczy oceny odlegÅ‚oÅ›ci, wzmacnia mięśnie brzucha nóg i pleców. Taka forma ruchu pozytywnie wpÅ‚ywa także na zdolnoÅ›ci jÄ™zykowe dzieci, ponieważ stymulowany w trakcie jazdy oÅ›rodek ruchu znajduje siÄ™ w tej samej części mózgu co oÅ›rodek mowy. 

- Aktywność fizyczna nie tylko stymuluje rozwój fizyczny i psychiczny dzieci, ale także buduje ich zdrowie na przyszÅ‚ość, obniżajÄ…c ryzyko wstÄ…pienia takich chorób cywilizacyjnych jak otyÅ‚ość, cukrzyca typu II, czy nadciÅ›nienie tÄ™tnicze. Badania pokazujÄ…, że obecnie co dziesiÄ…ty drugoklasista ma nieprawidÅ‚owe wartoÅ›ci ciÅ›nienia tÄ™tniczego, a wskaźnik ten zwiÄ…zany jest z poziomem nadwagi i otyÅ‚oÅ›ci – podsumowuje dr Aneta Górska-Kot. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany