kategoria: Sport

Koło PZW Casus w Łasinie

zdjęcie: Koło PZW Casus w Łasinie / Koło PZW Casus w Łasinie
Koło PZW Casus w Łasinie
Wędkarstwo jest sportem wymagającym pasji, skupienia i przede wszystkim cierpliwości. Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Łasinie skupia w swoich szeregach kilkudziesięciu wędkarzy, jednak ta liczba sukcesywnie wzrasta. Honorowym członkiem koła jest poseł Janusz Dzięcioł, znany ze swojego hobby.
Członkami powstałego rok temu koła mogą być zarówno mieszkańcy Grudziądza jak i całego powiatu. Jest to zrzeszenie wyjątkowe, dlatego postanowiliśmy Wam o nim napisać. Łasin wiele zyskał na jego powstaniu.

PZW Casus to nie tylko wędkarstwo.

Koło prowadzi działalność sportowo-turystyczną, jest organizatorem wielu festynów i zawodów wędkarskich, które wypromowały zarówno koło jak i miasto Łasin.
W 2010 roku PZW Casus pomagało w organizowaniu zawodów ogólnopolskich, wśród których były Eliminacje do Spinningowego Grand Prix Polski o Puchar Dolnej Wisły, a także samych Mistrzostw Polski odbywających się na jeziorze Łasin Duże.

Cel jest szczytny.

Musicie zdawać sobie sprawę, że prawdziwego pasjonata wędkarstwa wyróżnia pewna cecha. Bardzo ważny jest dla niego sam akwen wodny. Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak wyglądają jeziora i rzeki w Polsce.

Jeżeli chodzi o jezioro Łasin Duże borykało się ono z ogromną falą kłusownictwa, które pustoszyło to wspaniałe miejsce. Dzięki nieocenionej pomocy prawdziwego pasjonata, którym jest Tomasz Kubala, właściciel firmy Casus zostało zarybione i teraz wygląda zupełnie inaczej.
Może Wam się wydawać, że członkowie koła spotykają się tylko na rybach. Nic bardziej mylnego.
Organizowane są również festyny dla rodzin z dziećmi, gdzie osoby wędkujące mogą oddać się swojej pasji, a członkowie ich rodzin oddać się zabawie. W ten sposób rodzice z dziećmi przyjemnie i pożytecznie mogą spędzać wspólnie czas.

W tym celu powstała również szkółka wędkarska Casus, której opiekunem jest kol. Piotr Kamiński orz kol. Wojciech Nowakowski . Szkółka Casus jest organizatorem konkursów Ligi Młodzieży Szkolnej, która promuje koło wędkarskie, miasto oraz sponsorów na tzw. „wyjazdach” i osiąga przy tym bardzo dobre wyniki.

Organizowanie takich konkursów dla dzieci, czy młodzieży jest bardzo ważnym i szczytnym celem  dla Casusa i z cała pewnością, w dalszym ciągu będą one przez szkółkę realizowane.

Piszemy o nich ponieważ poruszył nas ich zapał i chęć do sprawienia aby jezioro odzyskało swój dawny blask. Możecie to ocenić sami. W trakcie tego roku, jezioro którym opiekuje się PZW Casus wzbogaciło się o bardzo dużą ilość narybku.

Poniżej przedstawiamy wykaz jakimi ilościami poszczególnych odmian zarybiono jezioro:

Węgorz - 20 kg (długość 20 cm )
Szczupak - koło 400 szt. (długość 30-40 cm)
Sandacz - 500 szt. (długość 25-30 cm)
Sandacz - 1000 szt. (10-15 cm)
Karaś złoty - 100 kg

Dodatkowo z puli PZW zostało wpuszczone ok. 6500 sztuk sandacza.

Mamy nadzieję że również w najbliższych latach przy pomocy sponsorów będziemy mogli wpuszczać takie ilości narybku że w nie dalekiej przyszłości Jezioro Zamkowe Duże będzie jeszcze bardziej atrakcyjne dla wędkarzy- mówią członkowie koła.
Nie znasz się na wędkarstwie, a chciałbyś się sprawdzić? Nic prostszego

Koło PZW Casus założyło również szkółkę wędkarską, która daje możliwość nabrania umiejętności pod okiem specjalistów. Opiekunami szkółki są Piotr Kamiński i Wojciech Nowakowski.

Podopieczni szkółki biorą czynny udział w konkursach Ligi Młodzieży Szkolnej, dzięki czemu wyjeżdżając na zawody promuje koło, miasto jak również sponsora, osiągając bardzo dobre wyniki. Koło kładzie duży nacisk na realizacje programu pracy z dziećmi i młodzieżą. Najważniejsze są działania proekologiczne, które koło wpaja dzieciom i pokazanie jak społeczne zaangażowanie i dobra wola mogą pomóc naturze. Trzeba to propagować już od najmłodszych lat, o czym zdają sobie sprawę opiekunowie szkółki i inni członkowie koła.

Zimą trzeba pomagać jeszcze bardziej

Okres zimowy jest bardzo trudny dla funkcjonowania jezior. Duży mróz oraz opady śniegu są niebezpieczne, ponieważ mogą spowodować tzw. przyduchę.

-Sprawą priorytetową stało się ratowanie jeziora poprzez wycinanie przerębli, odśnieżaniu pokrywy lodowej, instalowaniu pomp mających na celu zwiększenie dopływu tlenu jak i pompowanie samego tlenu poprzez sprężarki i butle z tlenem. Cała ta akcja w którą zaangażowani byli pracownicy firmy Casus oraz członkowie naszego koła na czele z Prezesem Koła Casus Panem Stanisławem Korytkowskim, była finansowana przez Ośrodek Wczasowy CASUS w Łasinie. Efekt był taki że jezioro zostało uratowane, za co należą się podziękowania dla wszystkich- mówi Janusz Gall, wiceprezes koła PZW Casus w Łasinie.

Już w drugiej połowie lutego organizowane są zawody podlodowe (mormyszka i spławik), a 26 lutego odbędzie się Bal Wędkarza, który przygotowany zostanie przez restaurację Bello Posto w ośrodku wypoczynkowym Casus w Łasinie.

Oczywiście także w roku 2011 planujemy wiele festynów i zawodów wędkarskich a terminy wszystkich imprez będą poprzedzone ogłoszeniami w prasie.

-Chciałbym podziękować w imieniu własnym oraz całego Zarządu koła wszystkim za pomoc i współpracę w organizacji festynów i zawodów, a szczególne podziękowania kierujemy dla Pani Angeliki i Tomasza Kubali, właścicieli Ośrodka Wypoczynkowego Casus w Łasinie bez których to wszystko nie było by możliwe- dodaje Janusz Gall.

Chcesz zapisać się do koła? Zapraszamy

Możesz to zrobić w każdy wtorek w budynku Orlika na terenie stadionu OSiRu w Łasinie. Jeżeli chcesz kupić kartę wędkarską, sprzedaż odbywa się od godz. 15:00 do 18:00. W inne dni dzwońcie pod numer 605 257 315.

Sprawdziliśmy i gwarantujemy Wam, warto zapisać się do koła PZW Casus w Łasinie.