6 lipiec 2020

Michał Kubiak: z dziewiętnastki trenującej w Spale trener najpewniej wybierze skład na igrzyska

fot. Paweł Skraba
– Z dziewiętnastki trenującej obecnie w Spale trener wybierze najpewniej skład na igrzyska – mówi Michał Kubiak, który uczestniczy w kolejnym zgrupowanie kadry siatkarzy w Centralnym Ośrodku Sportu. Treningi mają zaprocentować za rok podczas IO w Tokio.
REKLAMA
Przyjmujący reprezentacji Wilfredo Leon zauważa, że podczas drugiego tegorocznego zgrupowania siatkarzy w COS w Spale, jest już nieco mniej obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa- Jeszcze nie pracujemy na najwyższych obrotach, ale budujemy formę przed sezonem klubowym. Dla mnie fajne jest też to, że mam tego samego trenera w klubie i reprezentacji. Jest nam się bardzo łatwo porozumieć  mówi Leon, zawodnik włoskiej Perugii i dodaje, że nie może się doczekać meczów sparingowych, bo formę trzeba budować także poprzez kolejne spotkania.

– Możemy przez rok, do igrzysk, poprawić wszystkie elementy w grze naszej reprezentacji. Ja sam także codziennie pracuję nad tym, żeby coś poprawić. Jak jest 100 procent, to zawsze może być 101 czy 102 - podkreśla Leon.

Przyznaje, że obecna forma to 60-65 procent jego możliwości, ale praca w kolejnych tygodniach szybko pozwoli dojść do optymalnej dyspozycji.

– Każdy dzień spędzony w COS w Spale w tych pięknych okolicznościach przyrody jest teraz na wagę złota – mówi nowy zawodnik Zenitu Kazań Bartosz Bednorz.

Trener mistrzów świata Vital Heynen na początku drugiego spalskiego zgrupowania dał zawodnikom wolną rękę i to oni sami zadecydowali o tym, w jaki sposób będą trenować. Ten sezon z uwagi na pandemię koronawirusa jest niezwykle specyficzny, ale silniejsze wyjdą z niego drużyny, które nie prześpią tego okresu.

– Mogliśmy zrobić sobie dużo wolnego, ale najważniejsze jest to, aby każdy dobrze przygotował się do swojego sezonu klubowego. Jesteśmy świadomymi ludźmi i wiemy, o co idzie gra. Trener jest jednak bardzo ważną osobą, która wszystko kontroluje, wszystkim dyryguje i ulepsza różne elementy – dodaje Bednorz. Przyznaje, że treningi na plaży mogą tylko zaprocentować, bo poprawią kondycję i stabilizację.

Zdaniem przyjmującego kadry każdy w towarzyskich turniejach plażówki zostawiał na piasku serce, ale teraz przyjdzie już czas na więcej zajęć w hali.

Środkowy Karol Kłos mówi, że COS w Spale kojarzy mu się z ciężką pracą, a ośrodek zna jak własną kieszeń.

– Dzielimy wreszcie przestrzeń z większą liczbą sportowców - m.in. lekkoatletów, więc widać, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Na treningach jest dużo więcej uśmiechu i żartów, bo nie mamy w tym sezonie żadnej imprezy docelowej — wskazuje Kłos.

Dyrektor COS w Spale Waldemar Wendrowski bardzo cieszy się z tego, że jego ośrodek żyje coraz bardziej i na większych obrotach. Siatkarze są załodze ośrodka świetnie znani, bo to właśnie w tym miejscu budowali formę przed swoimi największymi sukcesami w ostatnich latach.

Zdaniem kapitana kadry Michała Kubiaka najbliższe dni w Spale upłyną już pod znakiem ciężkiej pracy.

– Będzie więcej siatkówki, a mniej spotkań wieczornych. Podczas nich rozmawiamy o życiu. Teraz dojdą też większe obciążenia na siłowni, bo to jest dla nas w tym momencie najważniejsze – mówi Kubiak.

Dodaje, że dla niego nie ma problemu, czy dziennie są dwa, trzy czy pięć treningów. Przełożenie igrzysk o rok w ocenie kapitana reprezentacji może rodzić dyskusje, które nie będą miały końca, ale brak meczów o stawkę latem dał mu możliwość odpoczynku, odpowiedniej regeneracji i spędzenia czasu z rodziną, na co wielu zawodników nie mogło sobie pozwolić w większym wymiarze od lat.

– Miałem czas na to, żeby pobyć ojcem i mężem na cały etat, a nie na pół czy 1/3 etatu. To, że teraz na obozie jest nas dziewiętnastu, ma jakiś cel. Pewnie właśnie z tej ekipy szkoleniowiec będzie wybierał skład na igrzyska. Cieszę się, że trener obdarza mnie zaufaniem i podkreśla, że jestem pewniakiem. Gdybym to ja był trenerem, też stawiałbym na swojego kapitana – przyznaje Kubiak.

Siatkarz uważa, że kolejnego przełożenia igrzysk już nie będzie i albo odbędą się one w 2021 roku, albo nie odbędą się w Japonii wcale.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany