kategoria: Sport
25 styczeń 2024

Mija 100 lat od pierwszych igrzysk olimpijskich

zdjęcie: Mija 100 lat od pierwszych igrzysk olimpijskich / Wikimedia Commons
Wikimedia Commons
Dokładnie 100 lat temu – 25 stycznia 1924 roku we francuskim kurorcie Chamonix rozpoczął się Tydzień Sportów Zimowych. W programie igrzysk pojawiło się 16 konkurencji sportowych, w których udział wzięło łącznie 314 zawodników (w tym 13 kobiet) z 19 krajów.
REKLAMA
I Zimowe Igrzyska Olimpijskie miały miejsce w Chamonix, początkowo nosząc nazwę Tygodnia Sportów Zimowych. Dopiero podczas sesji MKOl w Lizbonie w 1926 r. wydarzenie zostało oficjalnie nazwane Pierwszymi Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi. Trwały one od 25 stycznia do 5 lutego 1924 r., z oficjalnym otwarciem na stadionie olimpijskim w Chamonix, przeprowadzonym przez podsekretarza stanu ministerstwa edukacji i wychowania, Gastona Vidala. Podczas ceremonii przysięgi olimpijskiej narciarz Camille Mandrillon wygłosił przyrzeczenie.

W igrzyskach uczestniczyło 314 zawodników z 19 krajów, w tym Polska. Zawody odbyły się w siedmiu dyscyplinach: bobslejach, curlingu, łyżwiarstwie figurowym, hokeju na lodzie, patrolu wojskowym, narciarstwie klasycznym i łyżwiarstwie szybkim. W bobslejach zwyciężyła druga szwajcarska osada, pokonując Brytyjczyków i Belgów. W curlingu triumfowali Brytyjczycy przed Szwedami i Francuzami. W konkurencji solistów łyżwiarstwa figurowego najlepszy był Gillis Grafstőm ze Szwecji, a wśród solistek Austriaczka Herma Planckt. Najlepszą parą okazali się Engelmann/Berger z Austrii.

W hokeju na lodzie niepokonani byli Kanadyjczycy, zdobywając 110 bramek i tracąc tylko 3, pokonując drużyny USA i Wielkiej Brytanii. W patrolu wojskowym zwyciężyli Szwajcarzy, pokonując Finów i Francuzów. W narciarstwie klasycznym Norwegowie zdobyli wszystkie medale (z wyjątkiem jednego), oddając tylko jeden Amerykanom. W łyżwiarstwie szybkim Finowie zdobyli 8 medali, Norwegowie 7, a jeden przypadł USA.
Obszar Chamonix-Mont Blanc, usytuowany przy granicy ze Szwajcarią, słynie głównie z doskonałych tras narciarskich dla zaawansowanych narciarzy oraz z idealnych obszarów do praktykowania narciarstwa poza trasami. Jest to doskonałe miejsce nie tylko dla entuzjastów wyzwań i ryzyka, ale także dla początkujących. Niektóre ośrodki narciarskie oferują szerokie, łatwe trasy na łagodnych zboczach. Region Chamonix-Mont Blanc może pochwalić się doskonałymi warunkami na stokach oraz bogatą ofertą rozrywki po zjeździe na nartach.

Chamonix to popularne centrum sportów zimowych we Francji, zlokalizowane przy najwyższym szczycie Alp, czyli Mont Blanc - górze, która ma unikalne walory dla alpinistów. Mark Twight opisał to miasto jako "największe zagłębie adrenaliny sportowej na świecie", ponieważ jest idealnym miejscem dla osób poszukujących ekstremalnych doznań. Dominujące dyscypliny to wspinaczka, narciarstwo ekstremalne, paralotniarstwo i spływy kajakowe. Chamonix jest szczególnie znane ze spektakularnej kolejki linowej na szczyt Aiguille du Midi (3842 m), zbudowanej w 1955 roku, będącej wówczas najwyżej położoną kolejką linową na świecie. Wspólnie z kolejką na Pointe Helbronner (3462 m) na granicy francusko-włoskiej umożliwia podróżowanie przez znaczną część Masywu Mont Blanc.
W okresie letnim Chamonix przyciąga miłośników skialpinizmu, oferując idealne trasy na północnych, zachodnich i południowo-zachodnich ścianach. Popularne miejsca to m.in. ściany na Aiguille du Dru, specjalna trasa Frendo Spur na Aiguille du Midi i północna ściana Grandes Jorasses.
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany