kategoria: Sport
21 maj 2024

PE w triathlonie - w Kielcach ponad 160 zawodników z 23 krajów

zdjęcie: PE w triathlonie - w Kielcach ponad 160 zawodników z 23 krajów / pixabay/3360265
Ponad 160 zawodników z 23 krajów wystartuje w Pucharze Europy w triathlonie, który odbędzie się 2 czerwca w Kielcach. Gwiazdą zawodów ma być trzykrotny medalista olimpijski Brytyjczyk Jonathan Brownlee.
REKLAMA

Trasa zawodów zlokalizowana będzie na terenach wokół kieleckiego zalewu. Zawodnicy będą mieli do przepłynięcia 400 m, później czeka ich 8-kilometrowa jazda na rowerze i bieg na dystansie 2 km. Rano 2 czerwca odbędą się serie kwalifikacyjne, a po południu najlepszych 30 zawodników i zawodniczek wystartuje w finale.

W zawodach swój udział zapowiedziało ponad 160 zawodników z 20 krajów Starego Kontynentu oraz Australii, Kanady i Chile. Gwiazdą zawodów ma być Brytyjczyk Jonathan Brownlee.

„Jako jedyny triathlonista ma w swoim dorobku trzy medale olimpijskie, w tym jeden złoty. Brytyjczycy będą mieli najprawdopodobniej podczas kieleckich zawodów eliminacje do sztafety olimpijskiej. Jeśli Brownlee pojawi się na starcie, będzie to wielka gratka dla wszystkich sympatyków tej dyscypliny sportu" – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej organizator zawodów Filip Szołowski.

W kieleckim Pucharze Europy wystartuje około 20 polskich triathlonistów. Na starcie zabraknie Roksany Słupek, która walczy o kwalifikację olimpijską.

„Sukcesem będą dwa miejsca w pierwszej dziesiątce. Najbardziej liczę na Macieja Bruździaka i Asię Woźniak. Mają bardzo duże szanse, aby powalczyć o czołowe lokaty. Zadanie na pewno nie będzie łatwe, bo na liście startowej jest wielu świetnych zawodników i zawodniczek” – podkreślił dyr. Polskiego Związku Triathlonu.

Zawodom seniorów towarzyszyć będzie rywalizacja najmłodszych triathlonistów w wieku od od 9 do 14 lat. „Dystanse będą oczywiście dużo krótsze, niż w Pucharze Europy. W zależności od kategorii wiekowej od 100 do 200 metrów pływania, od 2,5 do 5 kilometrów jazdy na rowerze i od 500 m do 1 kilometra biegu. Zapraszamy najmłodszych, które zechcą spróbować swoich sił w triathlonie” – mówił Szołowski.

Prezydent Kielc Agata Wojda podkreśliła, że Puchar Europy w triathlonie będzie doskonałą promocją dla stolicy regionu świętokrzyskiego.

„Zmagania mają charakter międzynarodowy. Osoby, które do nas przyjadą będą mogły zapoznać się z naszym potencjałem turystycznym. Takie przedsięwzięcia to okazja do informowania o Kielcach w wielu branżowych mediach, również za granicą. Czerwcowe zawody to również pierwszy krok, aby Zalew Kielecki stał się przestrzenią nie tylko do uprawiania sportu, ale żeby służył również do szeroko pojętej rekreacji” – zaznaczyła Wojda.

Głównym sponsorem zawodów są Targi Kielce.

„Nie pierwszy raz wspieramy miasto w organizacji imprezy sportowej. Na dodatek, to pierwsze tego typu zawody w tej dyscyplinie sportu w naszym mieście. Włączamy się w społeczną odpowiedzialność biznesu. Chętnie patrzymy na rzeczy, które mają przynieść coś pozytywnego, szczególnie jeśli chodzi o sport uprawiany przez młodych ludzi. Dla nas to taka praca u podstaw” – powiedziała Agnieszka Wicha-Dauksza, dyr. wydziału Public Relations w Targach Kielce.

Kielce są jednym z trzynastu miast, w których odbywa się Puchar Europy w triatlonie. W latach wcześniejszych zawody z tego cyklu rozgrywane były już w Olsztynie i Rzeszowie. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ co/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany