kategoria: Sport
26 luty 2024

Pięć medali Polaków w sobotę na AMŚ w Hamar! Drugie złoto Kani!

fot. Paweł Skraba
Worek z medalami Polaków na Akademickich Mistrzostwach Świata w łyżwiarstwie szybkim w Hamar zapełnia się na dobre. W sobotę najlepszy na 500 metrów był Marek Kania, srebro i brąz na tym dystansie wśród pań wywalczyły Iga Wojtasik i Martyna Baran, a na podium znalazły się także drużyny kobiet i mężczyzn. Tym samym Akademicka Reprezentacja Polski zdobyła już w Norwegii aż osiem krążków!
Polskie łyżwiarstwo szybkie sprintem stoi i nie podlega to żadnej dyskusji. Sprinterzy od lat stanowią o sile polskich panczenów i nie inaczej dzieje się podczas AMŚ w Hamar. Sobotnie zmagania rozpoczęło 500 metrów kobiet, gdzie na podium zameldowały się dwie etatowe reprezentantki Polski. Na drugim miejscu uplasowała się Iga Wojtasik, zaś trzecia była Martyna Baran. Najszybsza z całej stawki uczestniczek była Norweżka Julia Nistad Samsonsen.

Przyjechałam do Hamar po medal. Pierwszego dnia nie udało się w dużej mierze przez trzydniową podróż z Calgary, ale dziś dałam z siebie wszystko. Dla mnie to już koniec mistrzostw, ale liczę na to, że ekipa Polski jeszcze pokaże, na co ją stać – mówiła po starcie Wojtasik, świeżo upieczona srebrna medalistka AMŚ 2024.

Dwa lata temu w Lake Placid najpierw zostałam akademicką mistrzynią świata, gdzie zostałam niesłusznie zdyskwalifikowana, a później w drużynie też przydarzyło się wykluczenie. Wreszcie mam swój pierwszy medal bez dyskwalifikacji, więc to naprawdę fajne uczucie i cieszę się potrójnie – komentowała po biegu Baran.


Wysoką dyspozycję ponownie zademonstrował Marek Kania. Brązowy medalista seniorskich mistrzostw Europy z Heerenveen, który w czwartek został akademickim mistrzem świata na 1000 metrów, tym razem zdobył złoto na swoim koronnym dystansie. Kania triumfował na 500 metrów, będąc szybszym o cztery tysięczne sekundy od Japończyka Yuty Hirosego. W pierwszej dziesiątce znaleźli się też pozostali nasi panczeniści – piąty był Michał Kopacz, a siódmy Antoni Pluta.

Trafił się thriller dokładnie tak, jak rok temu na uniwersjadzie, gdzie walczyłem o trzecie miejsce. Cztery tysięczne to tak naprawdę kilka centymetrów. Śmiałem się, że jestem wyższy od Japończyka. mam dłuższe nogi i po prostu tę nogę trochę dalej wystawiłem. To już nie pierwszy raz, jak trochę wolniej przejadę początek biegu. Końcówkę zawsze mam mocną i potrafię się na niej zebrać – opisywał po biegu Kania.


W sobotę w Hamar startowano także w biegach drużynowych. Konkurencję tę wśród pań i panów wygrali gospodarze, a na pozycjach medalowych nie zabrakło Polaków. Mężczyźni (Karol Karczewski, Michał Kopacz, Maksymilian Rzepka) byli drudzy, a kobiety (Natalia Jabrzyk, Olga Piotrowska, Maja Płończyk) były trzecie, ustępując także Czeszkom.

Fajnie, że medal jest zdobyty. Trochę szkoda, że to nie jest złoto, ale tak naprawdę w takim ustawieniu jechałyśmy pierwszy raz – zaznaczała Piotrowska.
Czailiśmy się na bieg drużynowy, trenowaliśmy pod niego od jakiegoś czasu. Myślę, że się przygotowaliśmy i ciężką pracą udało się dobrze wystartować – przekonywał Kopacz.
Nie wiem, jak koledzy, ale ja wiedziałem, że trzeba powalczyć o brąz, ale że wyszło srebro, to ogromna niespodzianka – dodał za to Rzepka.


Na niedzielę – ostatni dzień AMŚ 2024 w Hamar – zaplanowano dwie konkurencje, czyli sztafetę mieszaną oraz biegi masowe kobiet i mężczyzn.

Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera strategiczny sponsor AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wyniki 3. dnia AMŚ 2024 w łyżwiarstwie szybkim w Hamar

Kobiety
500 m – 1. Julia Nistad Samsonsen (Norwegia), 2. Iga Wojtasik, 3. Martyna Baran (…) 7. Olga Piotrowska (…) 9. Magdalena Smędzik
Bieg drużynowy – 1. Norwegia (Marte Bjerkreim, Kari-Celine Reiss-Jacobsen, Hanna Svenni), 2. Czechy (Katerina Kainova, Lucie Korvasova, Zuzana Kursova), 3. Polska (Natalia Jabrzyk, Olga Piotrowska, Maja Płończyk)

Mężczyźni
500 m – 1. Marek Kania, 2. Yuta Hirose, 3. Issa Gunji (obaj Japonia) (…) 5. Michał Kopacz (…) 7. Antoni Pluta
Bieg drużynowy – 1. Norwegia (John Granli, Kasper Tveter, Sander Tveter), 2. Polska (Karol Karczewski, Michał Kopacz, Maksymilian Rzepka), 3. Holandia (Wester Landman, Mervin Maatman, Jasper Tinga)

Akademicka Reprezentacja Polski na AMŚ 2024 w łyżwiarstwie szybkim

Kobiety: Liwia Kubin (uczelnia: Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu / klub: KS SNPTT 1907 Zakopane), Martyna Baran (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach / WTŁ Stegny Warszawa), Natalia Jabrzyk (Politechnika Łódzka / KS Pilica Tomaszów Maz.), Olga Piotrowska, Iga Wojtasik, Maja Płończyk (wszystkie AWF Katowice / AZS AWF Katowice), Magdalena Smędzik (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie / KS SNPTT 1907 Zakopane)

Mężczyźni: Marek Kania (Politechnika Warszawska / Legia Warszawa), Karol Karczewski (AWF Katowice / Legia Warszawa), Maksymilian Rzepka (AWF Kraków / KS SNPTT 1907 Zakopane), Antoni Pluta (AWF Katowice / KS Pilica Tomaszów Maz.), Michał Kopacz (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie / KS Pilica Tomaszów Maz.).

Program zawodów

25 lutego
13:00 – sztafeta mieszana
13:53 – bieg masowy kobiet
14:10 – bieg masowy mężczyzn
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-06-16 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany