21 lipiec 2020

Rekordy świata kulomiotów

fot. nadesłane
Na toruńskim stadionie miejskim odbyły się 17. Mistrzostwa Polski Masters w Rzutach Nietypowych. Padło wiele rekordowych rezultatów.
REKLAMA
Szczególnie wysoki pozom miały wieloboje kulomiotów. Ustanowili oni aż trzy nowe rekordy świata. Autorem jednego z nich jest Rafał Kownatke, który jeszcze do niedawna walczył o najważniejsze krajowe tytuły w pchnięciu kulą. Toruń jest dla niego bardzo szczęśliwym miejscem, gdyż to właśnie głównie tutaj reprezentant klubu LKS Ziemi Puckiej zdobywał najcenniejsze trofea w swojej karierze. W Grodzie Kopernika w 2016 roku wywalczył złoto halowych mistrzostw Polski, w 2014 – srebro, a w 2017 – brąz. W swoim dorobku ma też tytuł wicemistrza kraju wywalczony na stadionie, po który sięgnął również w Toruniu. Teraz, po siedmiu latach od tamtego wydarzenia, znowu stanął do rywalizacji  na obiekcie im. Grzegorza Duneckiego, tym razem już w gronie mastersów. Kownatke, który przed czterema miesiącami ukończył 35 lat, znakomicie poradził sobie w debiucie wśród lekkoatletycznych weteranów. Ustanowił nowy rekord świata w kategorii M35 w shotoramie , czyli w pięcioboju pchnięcia kulą z miejsca. Równie kapitalnie w tej samej konkurencji poradził sobie zawodnik gdańskiej Lechii, Przemysław Płoski, który z kolei ustanowił najlepszy wynik na świecie w kategorii czterdziestolatków (M40). Trzeci rekord świata w trakcie toruńskich zawodów padł w speeroramie, czyli w trójboju polegającym na rzutach kulami stylem oszczepniczym. Jego autorem jest Grzegorz Pawelski, startujący w kategorii M50.

Bliski ustanowienia nowego rekordu Europy był Jerzy Jabłoński, który rywalizował w towarzyszącym mistrzostwom konkursie rzutu młotem. Olsztynianin niedawno wyrównał w Toruniu rekord Starego Kontynentu w kategorii M75, posyłając wówczas młot na odległość 50,64 m. Tym razem do tego rekordowego wyniku zabrakło raptem kilkadziesiąt centymetrów.

W trakcie 17. Mistrzostw Polski w Rzutach Nietypowych pobito też wiele rekordów Polski. Te znakomite wyniki odnotowano zarówno w kategoriach pań, jak i panów.

W lipcu lekkoatletyczni mastersi spotkają się w Toruniu raz jeszcze. We wtorek 28.07 w trakcie 42. Memoriału im. Grzegorza Duneckiego będą rywalizowali w przewidzianych dla zawodników i zawodniczek powyżej 35 roku życia 5. Mistrzostwach Polski w Trójboju Sprinterskim.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
893393
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-05-22 09:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany