reklama

Tłumy dzieci na ostatnich tegorocznych zajęciach Otylia Swim Tour. Otylia Jędrzejczak: Kończymy ten rok z przytupem

zdjęcie: Tłumy dzieci na ostatnich tegorocznych zajęciach Otylia Swim Tour. Otylia Jędrzejczak: Kończymy ten rok z przytupem / fot. Łukasz Szeląg
fot. Łukasz Szeląg
Kolejny raz mamy stuprocentową frekwencję, więc jestem dumna, że kończymy ten rok Otylia Swim Tour z przytupem i mam nadzieję, że kolejny też będzie bardzo dobry – mówi Otylia Jędrzejczak, najwybitniejsza polska pływaczka w historii. W sobotę w Świdniku koło Lublina odbyła się ostatnia tegoroczna odsłona akcji Otylia Swim Tour. W sumie w 2023 roku Jędrzejczak i jej sztab trenerski przeszkolili blisko tysiąc dzieci w sześciu miastach Polski.
Otylia Swim Tour to cykl jednodniowych warsztatów organizowanych w całym kraju. W każdym spotkaniu udział biorą młodzi miłośnicy pływania, którzy potrafią przemieszczać się w wodzie przynajmniej dwoma stylami pływackimi. Warsztaty są skierowane także do ich rodziców i opiekunów, a każdorazowo odbywają się warsztaty z psychologiem i dietetykiem. 

Bardzo się cieszę, bo Otylia Swim Tour to nasz pierwszy projekt w historii fundacji, który realizujemy od 2015 roku. Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z dziećmi, ale też z rodzicami, co jest zawsze ważną częścią Otylia Swim Tour. W sumie w 2023 roku w Otylia Swim Tour wzięło udział prawie tysiąc dzieci, a zamykamy tegoroczną edycję w Świdniku, na pięknym obiekcie. To też powód do radości, że odwiedzamy też mniejsze miejscowości, a gościmy najczęściej na nowych obiektach, co pokazuje, że zaplecze pływania, która jest trzecią uprawianą amatorsko dyscypliną sportu w kraju, a czwartą zawodową, jest coraz lepsze. Mówimy przede wszystkim o kulturze aktywności fizycznej, my nie mówimy, że muszą być mistrzami sportu, bo tu nie o to chodzi. Trzeba pracować, by dzieci kochały aktywność fizyczną – mówiła Jędrzejczak.


W gronie trenerów prowadzących zajęcia dla dzieci w Świdniku byli związani z lubelskim pływaniem m.in. były świetny polski zawodnik Mariusz Siembida i wychowawca m.in. polskich olimpijek Pauliny Barzyckiej i Laury Bernat Sławomir Pliszka.  

Warto pokazywać doświadczenie trenerów, czy specjalistów z psychologii i żywienia, ado tego sama Otylia, która jest najlepszą reklamą pływania. Otylia Swim Tour świetnie funkcjonuje i myślę, że dzieci wynoszą sporo wiedzy z tych spotkań. Obecnie Lubelszczyzna w pływaniu stoi wysoko w Polsce, natomiast Świdnik reaktywuje się po dłuższej przerwie. Tu mieliśmy wielu znakomitych zawodników, mistrzów Polski, czy rekordzistów Polski – powiedział Pliszka.

W trakcie warsztatów w Świdniku kilkunastu trenerów współpracujących z Fundacją Otylii Jędrzejczak prowadziło zajęcia dla młodych adeptów pływania zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Dzieci na każdym z torów doskonaliły inny styl pływania, a także uczyły się skoków ze słupka oraz nawrotów w wodzie. Dodatkowo dla rodziców przeprowadzone zostały wykłady psychologa sportowego i dietetyka. Uczestnicy zajęć otrzymali bogate pakiety ufundowane przez Fundację Otylii Jędrzejczak oraz jej partnerów, m.in. AquaWave i HMS Fitness.

Sobotnie zajęcia odbyły się w pięknej i nowoczesnej pływalni Park Avia w Świdniku.

Kilka lat temu wybudowaliśmy Park Avia to chcieliśmy, by było to miejsce do rekreacji, ale też promowania zdrowego trybu życia i do treningu dla dzieci. Nasza szkółka pływania cały czas się rozrasta, a mamy przecież tu ogromne tradycje. Mieliśmy sporo znakomitych zawodników, którzy dzisiaj też się angażują i pracują z młodzieżą. Nasza pływalnia jest jedną z nielicznych samorządowych w Polsce, do których nie trzeba dopłacać. Pływanie to jest wspaniały sport dla zdrowia. Otylia Swim Tour zawitał do Świdnika, widać ogromny entuzjazm u dzieci i myślę, że widzimy się w naszym mieście nie po raz ostatni – mówił Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.


W 2023 roku zajęcia w ramach Otylia Swim Tour odbyły się w sześciu miastach – Łomiankach koło Warszawy, Nowym Targu, Katowicach, Hrubieszowie, Ciechanowie i Świdniku.

Jestem szczęśliwa i dumna z tego, że Ministerstwo Sportu i Turystyki od tylu lat tam ufa, bo startujemy w konkursach i otrzymujemy finansowanie, które pożytkujemy dla dobra dzieci, młodzieży i dorosłych. Nigdy nie narzekamy na frekwencję, zawsze mamy komplety uczestników. Minister Kamil Bortniczuk zawsze otwarcie patrzył na to, by budować sport poprzez upowszechnianie, poprzez tzw. piramidę sportową, gdzie na końcu są wielkie wyniki i medale igrzysk olimpijskich, ale zaczyna się od powszechnej idei aktywności fizycznej – dodała Otylia Jędrzejczak.


Projekt Otylia Swim Tour współfinansowany był ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, a jego ostatnia odsłona w 2023 roku także przez Miasto Świdnik, Park Avia Świdnik oraz Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek.
PRZECZYTAJ JESZCZE
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany