30 październik 2019

Zielona Góra i Tychy triumfują w Mistrzostwach Polski Samorządowców w Biegach Przeszkodowych

fot. nadesłane
Samorządowcy z całej Polski stanęli w szranki na trasie Finału Ligi Runmageddonu Wrocław. Pokonywali katorżnicze schody stadionu i zmyślne przeszkody ekstremalnego biegu. Na podium triumfowali przedstawiciele Zielonej Góry, Tych, Leszna, Pabianic, Chorzowa i Chełma.
Podczas ostatniego w tym roku Runmageddonu na Stadionie Wrocław samorządowcy potwierdzili swoją siłę i charakter. Wystartowali w Mistrzostwach Polski Samorządowców w Biegach Przeszkodowych. Ich zadanie było niebagatelne - musieli pokonać  6 kilometrową trasę poprowadzoną między innymi po schodach stadionu oraz w pobliskim parku Pileckiego. Pracownicy, na co dzień piastujący funkcję publiczne, ścigali się nie tylko biegnąc, ale także pokonując zmyślne przeszkody organizatora. Niczym prawdziwi Runmageddończycy stanęli twarzą w twarz z Multi Rigiem, czy zmarzniętą Lodową No Frost by Haier. - Runmageddon Wrocław? Byłoby fajnie, gdyby nie te schody - śmieje się Aleksandra, jedna z czterech startujących z ekipy „Gryzipiórki” z Urzędu Miejskiego w Siechnicach i dodaje: -Bardzo spodobała mi się przeszkoda Oponeo, te zawieszone opony zrobiły na mnie wrażenie. To był mój pierwszy start w Runmageddonie, ale drugi w tego typu imprezie. Poziom trudności do przejścia, oczywiście pomijając wycisk na schodach.
Cześć startujących po raz pierwszy zmagała się z trasą Runmageddonu, ale były też osoby, dla których wrocławskie mistrzostwa nie były debiutem. - To były moje drugie mistrzostwa samorządowców. Pogoda dopisała. Piękne słońce - w takich warunkach o wiele przyjemniej pokonuje się ekstremalny bieg z przeszkodami. W Pabianicach, podczas mojego pierwszego startu było bardzo zimno. Trasa na Stadionie Wrocław była ciekawa.  Brakowało mi trochę błota, ale za to wykąpałem się w Lodowej oraz pokonałem nową, interesującą przeszkodę z pontonami - mówi Tomasz, reprezentant Gminy Dobroń i dodaje: - Chciałbym, żeby w kolejnych mistrzostwach wystartowało jeszcze więcej samorządowców, bo to wspaniała okazja, żeby się wyróżnić i przeżyć coś nowego.

Najlepszy wynik mistrzostw osiągnął radny z Zielonej Góry Rafał Kasza, który na metę dobiegł po 45 minutach  i 11 sekundach. Tuż po nim z drugim wynikiem (49 minut, 43 sekundy) bieg ukończył  funkcjonariusz straży miejskiej w Lesznie Janusz Olejniczak, który w marcu pokonał także piaski Sahary (Runmageddon Global). Trzecie miejsce na podium zajął Maciej Sułat strażnik z Pabianic, jego wynik to 51 minut i 59 sekund.  Wśród startujących nie zabrakło też odważnych kobiet. 40 procent startujący stanowiły właśnie Panie. Najszybszą i najsprawniejszą uczestniczką została Joanna Odrzywolska. Urzędniczka z Tych, jako jedyna z kobiet osiągnęła czas poniżej jednej godziny. Jej wynik to 54 minuty i 22 sekundy. Drugie miejsce wybiegła reprezentantka Chorzowa Beata Dendra z czasem 1 godzina i 10 minut. Trzecie miejsce na podium zajęła  przedstawicielka powiatu chełmskiego Marta Artel z wynikiem 1 godzina 14 minut.

Mistrzostwa Polski Samorządowców w Biegach Przeszkodowych odbywają się już od trzech lat. W każdej edycji startuje kilkudziesięciu uczestników, którzy mierzą się z trasą Runmageddonu. Kolejne wyzwanie czekać będzie na samorządowców w 2020 roku.

Runmageddon jest największym w Polsce i najbardziej ekstremalnym w Europie cyklicznym biegiem przez przeszkody. Zmagania odbywają się w kilkunastu lokalizacjach rocznie. W ubiegłym roku w 20 wydarzeniach wystartowało blisko 79 tysięcy osób, w tym 67 000 dorosłych i 12 000 dzieci. Od początku istnienia cyklu do mety imprez dotarło już 200 tysięcy uczestników. W 2018 roku Runmageddon rozpoczął swoje ekspansję zagraniczną, organizując pierwszy bieg z przeszkodami na Saharze oraz w górach Kaukaz.

Specyfika tej formy aktywności polega przede wszystkim na dobrej zabawie, ale pozwala też sprawdzić siebie. Dzięki ogromnemu wysiłkowi fizycznemu i psychicznemu, w którym pokonuje się swoje słabości, a dopiero potem rywali, uczestnicy poznają swoje maksymalne możliwości. Mają oni do przebycia różne odcinki trasy z torami przeszkód – wspinają się, czołgają, brną w błocie, skaczą, a także mierzą z wodą oraz ogniem. Do wyboru są cztery formuły – INTRO (3 km i 15+ przeszkód), REKRUT (6 km i 30+ przeszkód), CLASSIC (12 km i 50+ przeszkód) oraz HARDCORE (21 km i 70+ przeszkód).