1 styczeń 2023

Po kilkunastu latach przerwy mieszkańcy mogą już korzystać z parku Jalu Kurka

zdjęcie: Po kilkunastu latach przerwy mieszkańcy mogą już korzystać z parku Jalu Kurka / fot. PAP
Od Nowego Roku mieszkańcy Krakowa mogą korzystać z parku Jalu Kurka znajdującego się w centrum miasta. Teren ten od kilkunastu lat nie był dostępny dla spacerowiczów. W zeszłym miesiącu władze miasta wykupiły park od zakonu salwatorianów za niemal 11 mln zł.

Trwające od 2017 roku negocjacje z Towarzystwem Boskiego Zbawiciela – prowincją polską (zakon salwatorianów) w sprawie pozyskania przez miasto parku Jalu Kurka zostały uwieńczone podpisaniem umowy notarialnej, na mocy której działki położone w centrum Krakowa o łącznej powierzchni ok. 1,7 hektara stały się własnością gminy. Teren został wykupiony za blisko 11 mln zł.

Jak poinformował dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf, miasto chciało jak najszybciej zaprosić krakowian do odzyskanego miejsca wypoczynku i rekreacji, dlatego po wykonaniu niezbędnych prac, od Nowego Roku udostępniono park odwiedzającym.

"Dla nas ważne jest dziś symboliczne przekazania tej informacji – park Jalu Kurka ponownie należy do mieszkańców i można z niego korzystać. Niektórzy będą mogli odkryć ten park na nowo, a niektórzy trochę sobie przypomnieć go po kilkunastu latach, kiedy teren ten nie był dostępny dla odwiedzających" - zaznaczył Kempf.

Według niego przez te lata park znacznie się zmienił – przede wszystkim pojawiło się tam więcej zieleni, która doskonale się zadomowiła. Teren jest jednak zaniedbany i wymaga wiele pracy, aby odwiedzający mogli w pełni z niego korzystać. Roboty będą wykonywane sukcesywnie.

Przed ponownym otwarciem parku – wyjaśnił dyrektor ZMM – wykonano tylko najpotrzebniejsze prace porządkowe. Wywieziono kilka ciężarówek śmieci, posprzątano alejki, dokonano przeglądu drzewostanu. Zarząd Zieleni Miejskiej wymienił również stare, zdewastowane ławki oraz kosze na śmieci na nowe, tak aby poprawić komfort użytkowania tego miejsca.

"Park był mocno zaniedbany, dlatego tak ważne są prace porządkowe, które będą kontynuowane. Wykonane prace to niezbędne minimum, tak aby po latach park mógł pełnić swoją pierwotną funkcję – służyć krakowianom jako miejsce odpoczynku i rekreacji" - wskazał Kempf.

Park otwarty jest codziennie w godz. 6.00-22.00. Na razie funkcjonuje tylko jedno wejście – od strony ul. Szlak, ale dyrektor ZZM zapowiedział, że będą czynione starania, aby umożliwić wejście na ten obszar z innych stron.

Według niego w najbliższym czasie nie są planowane żadne prace w parku, tak aby można było sprawdzić w jaki sposób mieszkańcy lubią i chcą spędzać w nim czas. Oficjalne otwarcie tego terenu zielonego planowane jest pierwszego dnia wiosny – wtedy park Jalu Kurka ma się ukazać mieszkańcom w pełnej odsłonie.

ZZM zaznaczył, że teren parku znajduje się pod ochroną konserwatorską, dlatego będzie utrzymywany zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. (PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ mark/