1 luty 2024

Kamerun rozpoczął program rutynowych szczepień przeciwko malarii

zdjęcie: Kamerun rozpoczął program rutynowych szczepień przeciwko malarii / unicef
unicef
Prawie 2 tys. dzieci zostało zaszczepionych w ramach rozpoczętego w Kamerunie rutynowego programu szczepień. To pierwszy kraj w Afryce, który na taką skalę prowadzi tego typu akcję. W pierwszej kolejności preparat został podany sześciomiesięcznym niemowlętom, ale to zaledwie początek długotrwałego procesu, który tylko w tym roku docelowo ma objąć 250 tys. dzieci.
REKLAMA
Szczepionka została certyfikowana przez WHO po pilotażowym wdrożeniu w niektórych krajach afrykańskich. Dostawy preparatu, które dotarły do Kamerunu pod koniec ubiegłego roku, sygnalizowały, że szczepienia przeciwko malarii wychodzą z fazy pilotażowej. Teraz stało się to faktem i jest to pierwszy kraj, który rozpoczął szczepienia w ramach rutynowych programów wspieranych przez GAVI – publiczno-prywatne globalne partnerstwo, którego celem jest zwiększenie dostępu do szczepień w krajach rozwijających się.

UNICEF jako największy światowy dostawca szczepionek, poprzez ich zakup, transport i dystrybucję, odegrał ważną rolę w poszerzaniu zakresu tego projektu w Kamerunie. Organizujemy także programy szkoleniowe dla personelu medycznego oraz stale wspieramy specjalistów w ich kluczowej roli polegającej na angażowaniu rodziców i społeczności w propagowanie tej ratującej życie inicjatywy.

Wykorzystanie szczepionek jest istotne w walce z malarią, szczególnie w przypadku ochrony dzieci, które są najbardziej narażone na najcięższe formy tej choroby. Szczepionka przeciwko niej jest bezpieczna i skuteczna. W samym Kamerunie przyczyniła się do zmniejszenia liczby hospitalizacji i zgonów o ponad jedną trzecią.

W ujęciu globalnym nie należy jednak spodziewać się zmniejszenia częstotliwości występowania malarii w najbliższym czasie ze względu na słabe systemy opieki zdrowotnej, ubóstwo strukturalne i kryzysy wpływające na dostęp do podstawowych usług medycznych i sanitarnych. Co więcej, zmiany klimatyczne i wzrost temperatur zwiększają populację i obszar występowania komarów, a w konsekwencji liczbę przypadków zakażenia malarią.

Najistotniejsze dane:
  • Na caÅ‚ym Å›wiecie co minutÄ™ z powodu malarii umiera dziecko poniżej 5. r. ż.
  • W 2021 r. 95 proc. przypadków zakażenia malariÄ… dotyczyÅ‚o Afryki.
  • Malaria jest najbardziej rozpowszechnionÄ… chorobÄ… endemicznÄ… w Kamerunie – to ponad 2 mln zgÅ‚oszonych przypadków rocznie.
  • To także główny powód Å›mierci dzieci poniżej 5. r.ż. w tym kraju.
  • DziÄ™ki lepszemu wykorzystaniu moskitier nasÄ…czonych Å›rodkami owadobójczymi i profilaktycznemu leczeniu sezonowemu, wskaźnik zachorowalnoÅ›ci w latach 2011-2018 spadÅ‚ w Kamerunie z 30 do 24 proc.
  • W styczniu w Kamerunie przeciwko malarii zaszczepiono ponad 1,8 tys. dzieci w wieku 6. miesiÄ™cy. Zgodnie z planem tylko w tym roku w caÅ‚ym kraju szczepienia majÄ… objąć prawie 250 tys. dzieci.
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany