kategoria: Świat
2 czerwiec 2023

Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić członków sił zbrojnych Ukrainy

zdjęcie: Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić członków sił zbrojnych Ukrainy / fot. PAP
fot. PAP
Jako partnerzy i sojusznicy Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić członków sił zbrojnych Ukrainy; cieszymy się z tak silnego partnera w Europie Środkowej, jakim jest Polska - mówił w Toronto premier Kanady Justin Trudeau podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.
REKLAMA

Kanadyjski premier podkreślił, że spotkanie z polskim premierem Morawieckim było bardzo owocne; dodał, że rozmowa dotyczyła przede wszystkim "brutalnej inwazji na Ukrainę ze strony Kremla". Podkreślił, że Polska ponosi ogromne wysiłki, aby pomagać milionom Ukraińców, którzy uciekli z kraju na początku wojny.

Trudeau powiedział, że Kanada przyjęła ćwierć miliona uchodźców z Ukrainy, a także świadczy pomoc humanitarną na rzecz Ukraińców, także m.in. w Polsce.

"Ale jedną z najważniejszych rzeczy, które możemy zrobić, żeby ich wspierać, to pomoc Ukrainie obronić swoją suwerenność. Jako partnerzy i sojusznicy, Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić członków sił zbrojnych Ukrainy. Członkowie sił zbrojnych Kanady są obecni w Polsce, szkolą w ramach operacji UNIFIER, jest to misja kanadyjska, w ramach której od 2015 roku przeszkolony ponad 36 tys. Ukraińców" - mówił Trudeau.

Dodał, że w Polsce szkoleni są również operatorzy czołgów Leopard. "Polska i Kanada są również silnymi partnerami w ramach NATO, Polska jest ważnym członkiem grupy bojowej na Łotwie, która jest pod auspicjami Kanady" - dodał. "Cieszymy się z tak silnego partnera w Europie Środkowo-Wschodniej, oba nasze kraje wspierają Ukrainę" - dodał Trudeau.

Wskazywał, że Kanada wspiera Ukrainę m.in. przekazując amunicję, broni i czołgi Leopard 2.

Trudeau mówił też o bezpieczeństwie energetycznym, mówił, że w przyszłości Kanada będzie dostarczać energię zeroemisyjną. Dodał, że firma kanadyjska zawarła partnerstwo z Orlenem. "Zbudujemy na wodach Bałtyku farmę wiatrową" - zapowiedział.

Podkreślił również, że wymiana handlowa między Polską i Kanadą wzrosła o 53 proc. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Daria Kania

kos/ dka/ sdd/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany