kategoria: Świat
1 czerwiec 2023

Musimy zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo w długoterminowej perspektywie

zdjęcie: Musimy zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo w długoterminowej perspektywie / fot. PAP
fot. PAP
NATO skupia się teraz na dostarczaniu niezbędnej pomocy Ukrainie, by była w stanie odbić swoje terytorium i przetrwać jako państwo, ale Sojusz musi też zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo w perspektywie długoterminowej, po zakończeniu wojny z Rosją - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w czwartek po spotkaniu szefów MSZ państw NATO w Oslo.
REKLAMA

"Kiedy wojna się skończy musimy być pewni, że mamy plan, by zapewnić, że to nie będzie przerwa w działaniach Rosji przeciwko Ukrainie (...), musimy zatrzymać to błędne koło agresji przeciwko Ukrainie (...), musimy mieć wiarygodne plany gwarantujące bezpieczeństwo Ukrainy w przyszłości" - oświadczył Stoltenberg na konferencji prasowej po nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Rozmawialiśmy przede wszystkim o tym, jak zbliżyć Ukrainę do NATO, w którym jest miejsce tego państwa - podkreślił sekretarz generalny Sojuszu. Wszyscy członkowie NATO zgadzają się, że drzwi Sojuszu pozostają otwarte, że Ukraina zostanie członkiem tej organizacji, a Rosja nie ma w tej sprawie prawa weta - zapewnił.

Planujemy wieloletni program wsparcia, który pomoże w odbudowie ukraińskiego sektora zbrojeniowego i bezpieczeństwa oraz przejściu wojska z postsowieckich doktryn, wyposażenia i standardów szkoleniowych do poziomu pełnej kompatybilności z NATO - zaznaczył Stoltenberg.

Dyskutowaliśmy też o przekształceniu Komisji NATO-Ukraina w Radę NATO-Ukraina, co byłoby poważnym krokiem w ustanowieniu forum, na którym obie strony występowałyby jako równoważni partnerzy - dodał.

Te długoterminowe zaangażowanie NATO na rzecz Ukrainy jest ważne, ponieważ pokaże Putinowi, że demokracja jest w stanie bronić swojej wolności i swoich wartości - akcentował Stoltenberg.

Szef NATO zaznaczył jednocześnie, że podczas czwartkowego spotkania w Oslo nie zapadły konkretne decyzje. Rozmowy ministrów miały nieformalny charakter, w ramach konsultacji przed szczytem NATO 11-12 lipca w Wilnie.

Intensywnie pracuję też nad tym, by przystąpienie Szwecji do Sojuszu nastąpiło najszybciej jak to możliwe - zapewnił Stoltenberg. Rozmawiałem w tym tygodniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i niedługo zamierzam udać się do tego kraju, by rozmawiać o akcesji Szwecji - podkreślił szef Sojuszu.

W czwartek weszło w życie nowe szwedzkie prawo antyterrorystyczne, co pokazuje, że Sztokholm wywiązuje się ze swoich zobowiązań, które były warunkiem poparcia jego akcesji przez Ankarę - zaznaczył sekretarz generalny NATO. Turcja jest jedynym obok Węgier państwem Sojuszu, które nie zgodziło się jeszcze na poszerzenie organizacji o Szwecję. Warunkiem Ankary jest wzmocnienie przez Sztokholm walki z kurdyjskimi organizacjami terrorystycznymi.

Stoltenberg potępił też środową nieudaną próbę wystrzelenia przez Koreę Północną wojskowego satelity szpiegowskiego, wzywając jednocześnie Pjongjang do "zaprzestania tego typu prowokacji". (PAP)

adj/ ap/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany