21 marzec 2023

Nigdy nie wiesz, jak ciężki jest bagaż, którego nie niesiesz

zdjęcie: Nigdy nie wiesz, jak ciężki jest bagaż, którego nie niesiesz / pixabay/4541727
21 marca ONZ ustanowił Międzynarodowym Dniem Walki z Rasizmem i Nietolerancją.
REKLAMA
Od 1966 r. dzień 21 marca obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. Święto to, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, rozpoczyna Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową.

Historia

Święto obchodzone jest w dniu w którym wydarzyła się masakra w Sharperville w 1960 (Południowa Afryka) - w pokojowej demonstracji przeciwko „przepisom przepustkowym” apartheidu policjanci zastrzelili 69 osób, które brały w niej udział.
Dzień ten rozpoczyna Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową (do 27 marca), ustanowiony rezolucją 34/24 (1979), jako jeden z elementów programu obchodów pierwszej Dekady Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową ustanowionej w 1973 roku (1973–1982). Kolejne dekady odbyły się w latach 1983–1992 i 1993–2002.
Obchody mają na celu uczczenie pamięci ofiar masakry w Sharpeville i innych incydentów na tle rasistowskim oraz wzmożenie działalności społeczeństwa na rzecz eliminacji wszelkich form rasizmu, ksenofobii i dyskryminacji na świecie.
W 2001 roku (31 sierpnia–7 września), na zakończenie Światowej Konferencji na temat Rasizmu, Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i Pokrewnych Przejawów Nietolerancji, uczestnicy przyjęli Deklarację z Durbanu (RPA) oraz Program Działania, jako wzór dalszych działań mających na celu realizację zasad związanych z równością i zwalczaniem dyskryminacji.
Co roku obchody odbywają się pod innym hasłem. Hasłem w 2006 roku była „Walka z rasizmem w życiu codziennym”. W 2010 myślą przewodnią obchodów był związek między rasizmem a sportem. Miało to szczególne znaczenie, gdyż Republika Południowej Afryki, jako pierwsze państwo afrykańskie, wystąpiło w roli gospodarza Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

Warto dzisiaj pamiętać, że wiele osób na całym świecie, w tym także w Europie i w Polsce, jest dyskryminowanych w życiu prywatnym i publicznym ze względu na swoją przynależność rasową. Nadal istnieją liczne stereotypy, które prowadzą do negatywnego postrzegania osób i społeczności o różnym pochodzeniu rasowym. W niektórych przypadkach takie postrzeganie prowadzi do aktów agresji skierowanych przeciwko osobom o innej rasie, narodowości lub wyznaniu. W dobie kryzysu migracyjnego, emocjonalna i nieodpowiedzialna debata publiczna szerzy nieuzasadnione lęki i uprzedzenia wobec migrantów.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce