8 kwiecień 2024

Pomoc dla dzieci w Strefie Gazy jest na wyciągnięcie ręki

fot. nadesłane
Pół roku od gwałtownej eskalacji konfliktu, sytuacja w Strefie Gazy jest nieustająco dramatyczna i stale się pogarsza. Zagrożenie atakami, głodem, chorobami rozwijającymi się z powodu braku wody i odpowiednich warunków higienicznych dotyczy dzieci i ich rodzin, a także pracowników humanitarnych usiłujących pomagać tym najbardziej potrzebującym. Bez dostaw najbardziej niezbędnego wsparcia życie tysięcy palestyńskich dzieci jest poważnie zagrożone.
Skala problemów obserwowanych w Strefie Gazy jest przytÅ‚aczajÄ…ca. SytuacjÄ™ dodatkowo pogarsza ostatni atak na konwój z pomocÄ… i Å›mierć siedmiu pracowników humanitarnych. Zapowiedź tymczasowego otwarcia przez Izrael trzech nowych przejść granicznych daje organizacjom pomocowym trochÄ™ nadziei, choć nie wiadomo, kiedy to siÄ™ stanie, ani na jak dÅ‚ugo. Tymczasem brak wystarczajÄ…cego dostÄ™pu do usÅ‚ug humanitarnych oznacza zwiÄ™kszonÄ… podatność na zagrożenia oraz stale rosnÄ…cÄ… liczbÄ™ naruszeÅ„ praw dzieci. To one cierpiÄ… jako pierwsze i to one najdÅ‚użej ponoszÄ… konsekwencje tego rodzaju trudnych sytuacji.

Jedynym skutecznym sposobem zakończenia tragedii dzieci w Strefie Gazy jest natychmiastowe zawieszenie broni. Tylko wtedy ludność cywilna będzie naprawdę chroniona, zakładnicy będą mogli wrócić do domów, a pracownicy humanitarni będą mogli skutecznie dostarczać ratującą życie pomoc wszędzie tam, gdzie jest ona konieczna – mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska.

Te dostawy to dla setek tysiÄ™cy dzieci w tym rejonie kwestia życia lub Å›mierci. Potrzeby sÄ… ogromne i dotyczÄ… wody, żywnoÅ›ci, leków, paliwa oraz podstawowych towarów i usÅ‚ug. Otwarcie nowych przejść może pomóc nam radzić sobie z dotychczasowymi ograniczeniami w dostawach, ale niepokoi jedynie deklaratywny charakter tych obietnic i tymczasowość proponowanego rozwiÄ…zania – dodaje.

Toczący się na oczach świata konflikt ma nieproporcjonalny wpływ na dzieci, ponieważ stanowią one około połowy populacji Gazy.

Konsekwencje działań zbrojnych, w połączeniu z dotychczasowymi poważnymi ograniczeniami w transporcie pomocy przyczyniają się do tak szybkiego rozprzestrzeniania się niedożywienia wśród dzieci.

WedÅ‚ug doniesieÅ„ co najmniej 23 dzieci w północnej Strefie Gazy zmarÅ‚o w ostatnich tygodniach z powodu niedożywienia i odwodnienia, zwiÄ™kszajÄ…c stale rosnÄ…cÄ… liczbÄ™ najmÅ‚odszych zabitych w obecnym konflikcie – ostatnie szacunki mówiÄ… o ponad 13 tys. ofiar.

Prawdopodobnie jeszcze więcej dzieci walczy o życie gdzieś w jednym z niewielu pozostałych szpitali w Strefie Gazy, a te na północy w ogóle nie mogą uzyskać opieki.

UNICEF wielokrotnie wzywaÅ‚ do zniesienia przeszkód w dostÄ™pie, z którymi pomagajÄ…cy borykajÄ… siÄ™ od miesiÄ™cy. Organizacje pomocowe z nadziejÄ… patrzÄ… wiÄ™c na niedawnÄ… zapowiedź Izraela dotyczÄ…cÄ… tymczasowego otwarcia trzech nowych punktów wjazdowych do Strefy. DodatkowÄ… przeszkodÄ… w dostarczaniu pomocy jest jednak staÅ‚a obawa pracowników humanitarnych o wÅ‚asne bezpieczeÅ„stwo – byÅ‚a ona odczuwalna już wczeÅ›niej, ale staÅ‚a siÄ™ jeszcze bardziej wyraźna po ostatnim ataku na konwój humanitarny World Central Kitchen – nawet zgÅ‚oszony transport może stać siÄ™ obiektem ataku siÅ‚ Izraela.

W Strefie Gazy UNICEF stale koncentruje siÄ™ na krytycznych potrzebach dzieci w zakresie ochrony i pomocy humanitarnej – choć dostÄ™p do nich pozostaje trudny i niebezpieczny. Priorytetowe sÄ… obecnie zapewnienie bezpiecznej wody pitnej, Å›rodków medycznych i wsparcia dla pracowników sÅ‚użby zdrowia oraz dostarczanie m.in. gotowej do spożycia żywnoÅ›ci terapeutycznej, wysokoenergetycznych herbatników, mleka terapeutycznego dla niemowlÄ…t i suplementów z mikroelementami dla kobiet w ciąży, które borykajÄ… siÄ™ z niedożywieniem.

Aby wspomóc UNICEF, odwiedź stronę. Przekazane darowizny zapewnią ciągłość prowadzenia działań – nieprzerwane wsparcie dzieci, które w tym katastrofalnym kryzysie mogą liczyć tylko na pomoc humanitarną.