2 październik 2023

Prezydent Ukrainy zaapelował do krajów UE o przyspieszenie programów finansowych i dostaw pocisków

zdjęcie: Prezydent Ukrainy zaapelował do krajów UE o przyspieszenie programów finansowych i dostaw pocisków / fot. PAP
fot. PAP
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował w poniedziałek do państw UE o szybką realizację programów finansowych dla jego kraju oraz przyspieszenie dostaw pocisków artyleryjskich i rozszerzenie szkoleń wojskowych.
REKLAMA

"Ukraina jest wdzięczna za inicjatywę stworzenia oddzielnego segmentu obronnego w wysokości 20 miliardów euro w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju dla stałego wspierania naszych potrzeb obronnych. Ważna jest szybka praktyczna implementacja tych decyzji” – oświadczył ukraiński prezydent na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw unijnych w Kijowie.

„Oczekujemy także na odblokowanie i przekazanie ósmej transzy pomocy w wysokości 500 mln euro w ramach Europejskiego Funduszu Pokojowego" – dodał.

Zełenski zwrócił się do szefów dyplomacji krajów UE o przyspieszenie europejskiej strategii dostaw pocisków artyleryjskich. Zwrócił uwagę, że dotyczy to zarówno wspólnych zakupów jak i zwiększenia możliwości produkcyjnych europejskiego przemysłu obronnego.

„Wszyscy powinni zrozumieć, że ma to znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa, ponieważ Rosję przekonuje nie tylko siła, ale także znaczenie gospodarcze. Im silniejszy jest potencjał przemysłowy Europy, tym lepiej dla Europejczyków" - wskazał.

Zełenski mówił także o potrzebie rozszerzenia zakresu szkoleń żołnierzy Gwardii Narodowej, funkcjonariuszy straży granicznej, policji i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Wyraził również wdzięczność państwom, które przyłączyły się do koalicji lotniczej.

W związku z nadchodzącymi chłodami prezydent nawoływał o aktywność we wzmacnianiu ukraińskiej tarczy obronnej przed rosyjskimi atakami na obiekty infrastruktury. Ukraina potrzebuje więcej systemów obrony powietrznej, "w szczególności kilka Patriotów do ochrony naszych południowych regionów może zmienić sytuację i w znacznym stopniu pozbawić rosyjski terror znaczenia" – wskazał.

Szef państwa kolejny raz wyraził opinię, że sankcje, które nałożono na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę, są niewystarczające. „Potrzeba więcej wspólnej pracy przeciwko jakimkolwiek formom i schematom omijania sankcji przez Rosję” – mówił.

„Jakiekolwiek dostawy do Rosji, które pozwalają jej na zwiększanie produkcji wojskowej, powinny być wstrzymane. Jest to w wyraźnym interesie Ukrainy oraz wszystkich na świecie, którzy chcą szybszego zakończenia wojny” – stwierdził Zełenski.

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów UE w Kijowie zwołał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Podkreślał on, że jest to pierwsze w historii spotkanie wszystkich 27 państw członkowskich poza granicami Unii Europejskiej. Polskę reprezentował podsekretarz stanu w MSZ Wojciech Gerwel.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany