7 luty 2024

Rok po trzęsieniu ziemi poszkodowani w Syrii i Turcji nadal potrzebują pomocy

zdjęcie: Rok po trzęsieniu ziemi poszkodowani w Syrii i Turcji nadal potrzebują pomocy / fot. nadesłane
fot. nadesłane
6 lutego 2023 r. dwa potężne trzęsienia ziemi i liczne wstrząsy wtórne nawiedziły południowo-wschodnią Turcję i Syrię. Poszkodowani nadal potrzebują pomocy, tym bardziej, że w Syrii dodatkowo muszą mierzyć się z konsekwencjami trwającego już 13 konfliktu zbrojnego. Byliśmy i jesteśmy na miejscu, aby nieść pomoc humanitarną poszkodowanym dzieciom i ich rodzinom. Wsparcie nadal jest konieczne, aby najmłodsi mogli wrócić do swojego życia sprzed kataklizmu.

Trzęsienia ziemi, które rok temu nawiedziły Turcję i Syrię, w zaledwie kilka minut obróciły w pył całe miasta. Tysiące osób straciło życie, a domy, szkoły i placówki medyczne zostały zniszczone. Wysiłek rządów i wsparcie humanitarne pomogły rodzinom powoli odbudować swoje dawne życie i zapewnić dzieciom bezpieczeństwo. Jednak wiele z nich, zwłaszcza w północnej Syrii, nadal odczuwa skutki tego kataklizmu – mówi Catherine Russell, dyrektor generalna UNICEF.

Choć sytuacja dotkniętych dzieci w Turcji powoli się poprawia, wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Jednocześnie, w Syrii warunki humanitarne nadal się pogarszają. Bez zwiększenia wysiłków w celu przywrócenia funkcjonowania placówek edukacyjnych, dostępu do wody i usług sanitarnych, dzieci będą nadal borykać się z błędnym kołem kryzysu – dodaje.

W Syrii z powodu trzęsień ziemi rok temu zginęło niemal 6 tys. osób, a ponad dwukrotnie więcej zostało rannych. Szacuje się, że z powodu kataklizmu ucierpiało 8,8 mln osób, w tym 3,3 mln najmłodszych. W kraju od 13 lat trwa też konflikt zbrojny, który dodatkowo wpływa na utrzymywanie się kryzysu humanitarnego, uderzającego przede wszystkim w dzieci.

Prawie 7,5 mln najmłodszych potrzebuje pomocy z powodu pogłębiających się problemów gospodarczych, masowych przesiedleń i rozpadu infrastruktury publicznej. Systemy wodne i sanitarne oraz służba zdrowia po latach zaniedbań nie są w stanie funkcjonować na właściwym poziomie. Naraża to dzieci na zwielokrotnienie zagrożeń: nawrót epidemii chorób, kryzys wodny wywołany przez długotrwałe susze oraz brak bezpieczeństwa żywnościowego. Wszystko to przyczynia się do podniesienia poziomu niedożywienia i śmiertelności dzieci.

Około 90 proc. rodzin w Syrii żyje w ubóstwie, a ponad połowa nie ma zapewnionego dostępu do odpowiedniej żywności. Kryzys gospodarczy, a także utrzymujące się niskie temperatury pogarszają sytuację i wpływają szczególnie na gospodarstwa prowadzone przez kobiety, przyczyniając się jednocześnie do eskalacji przemocy ze względu na płeć i wykorzystywanie dzieci.

Jesteśmy w Syrii od początku kryzysu humanitarnego – dotarliśmy z pomocą do 5,6 mln osób poszkodowanych w wyniku trzęsień ziemi – 3,2 mln z nich to dzieci.

Dzięki naszym działaniom w ramach reakcji na skutki trzęsień ziemi w Syrii:
  • 3,3 mln osób uzyskaÅ‚o dostÄ™p do wody, a 3,6 mln do odpowiednich usÅ‚ug sanitarnych;
  • 694 tys. dzieci i kobiet uzyskaÅ‚o dostÄ™p do podstawowej opieki zdrowotnej w placówkach wspieranych przez UNICEF;
  • 409 tys. dzieci poddano badaniom przesiewowym pod kÄ…tem poważnego zaburzenia wzrostu, a 146 tys. opiekunów otrzymaÅ‚o porady dotyczÄ…ce karmienia niemowlÄ…t i maÅ‚ych dzieci;
  • 555 tys. dzieci może kontynuować edukacjÄ™;
  • 394 tys. dzieci, nastolatków i ich opiekunów uzyskaÅ‚o dostÄ™p do pomocy w zakresie zdrowia psychicznego i wsparcia psychospoÅ‚ecznego;
  • 195 tys. osób w trudnej sytuacji otrzymaÅ‚o wsparcie finansowe.
W Turcji w wyniku zeszłorocznych trzęsień ziemi natychmiastowej pomocy humanitarnej potrzebowało 2,5 mln dzieci. Ograniczony dostęp do żywności i wody narażał ich na brak bezpieczeństwa żywnościowego i występowanie chorób z nim związanych. Ponad milion osób straciło domy i zostało zmuszonych do zamieszkania w tymczasowych schronieniach. Rodziny zostały pozbawione środków do życia, a jednocześnie ceny żywności i innych artykułów pierwszej potrzeby rosły, pogłębiając poziom ubóstwa. Bezpośrednio po trzęsieniach ponad 4 mln dzieci zostało odciętych także od dostępu do edukacji. Mimo starań ponad 230 tys. z nich nadal nie chodzi do szkoły.

W obliczu tak wielu ofiar, zniszczeń i strat, dzieci doświadczają problemów psychologicznych – w tym niepokoju, depresji i strachu. Sytuację cały czas komplikuje także ograniczony dostęp do wody i zaplecza sanitarnego z powodu uszkodzonej infrastruktury.

W Turcji po trzęsieniach ziemi wraz z partnerami dotarliśmy z niezbędnym wsparciem do 4,7 mln osób, w tym 2,4 mln dzieci. Pomoc jest jednak nadal potrzebna, aby umożliwić najmłodszym i ich rodzinom powrót do zdrowia i chociażby poziomu życia sprzed kataklizmu.
Dzięki naszemu wsparciu w Turcji:
  • ponad 1,3 mln dzieci i ich opiekunów otrzymaÅ‚o dostÄ™p do usÅ‚ug sanitarnych, a ponad 3 mln do bezpiecznych źródeÅ‚ wody;
  • ponad 750 tys. osób otrzymaÅ‚o podstawowe artykuÅ‚y higieniczne;
  • ponad 1,5 mln dzieci i opiekunów otrzymaÅ‚o pomoc w zakresie zdrowia psychicznego i wsparcia psychospoÅ‚ecznego, w tym pierwszÄ… pomoc psychologicznÄ…;
  • w utworzonych 47 oÅ›rodkach wsparcia prawie 640 tys. dzieci i opiekunów uzyskaÅ‚o dostÄ™p do zajęć wyrównawczych i pomocy w odrabianiu prac domowych, a ponad 1,1 mln dzieci otrzymaÅ‚o przybory szkolne;
  • ponad 3,6 miliona kobiet, dziewczÄ…t i chÅ‚opców zostaÅ‚o objÄ™tych mechanizmami ograniczania ryzyka, zapobiegania i reagowania na przemoc ze wzglÄ™du na pÅ‚eć;
  • prawie milion dzieci uzyskaÅ‚o dostÄ™p do edukacji formalnej lub pozaformalnej;
  • we współpracy z Ministerstwem Zdrowia zaszczepiono ponad 1,5 mln maÅ‚ych dzieci;
  • prawie 100 tys. dzieci i opiekunów otrzymaÅ‚o porady dotyczÄ…ce karmienia niemowlÄ…t i maÅ‚ych dzieci.