1 maj 2022

Rosja stara się legitymizować kontrolę nad Chersoniem

zdjęcie: Rosja stara się legitymizować kontrolę nad Chersoniem / fot. PAP
Rosja stara się legitymizować swoją kontrolę nad Chersoniem na południu Ukrainy; kontrola nad tym miastem zwiększy możliwość postępów rosyjskich wojsk w kierunku północy i zachodu - przekazało w niedzielę rano brytyjskie ministerstwo obrony.

"Od czasu zajęcia na początku marca Chersonia na południu, Rosja stara się legitymizować swoją kontrolę nad miastem i otaczającymi je obszarami poprzez ustanowienie prorosyjskiej administracji. Ostatnie oświadczenia tej administracji obejmują deklarację, że powrót pod kontrolę ukraińską jest +niemożliwy+ oraz zapowiedź czteromiesięcznego okresu przejściowego z ukraińskiej hrywny na rosyjskiego rubla. Rubel rosyjski ma być używany w Chersoniu od dzisiaj" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Oświadczenia te prawdopodobnie świadczą o rosyjskich zamiarach długoterminowego wywierania silnych wpływów politycznych i gospodarczych w Chersoniu. Utrzymanie kontroli nad Chersoniem i jego połączeniami transportowymi zwiększy zdolność Rosji do podtrzymywania postępów w kierunku północy i zachodu oraz poprawi bezpieczeństwo rosyjskiej kontroli nad Krymem" - dodano. (PAP)

bjn/wr/