1 grudzień 2023

Rosja wciąż szerzy kłamstwa przeciwko Polsce

zdjęcie: Rosja wciąż szerzy kłamstwa przeciwko Polsce / pixabay/2123697
Rosja wciąż szerzy kłamstwa przeciwko Polsce. Prowadzone w ostatnich dniach działania Rosji przeciwko Polsce koncentrują się na widocznych już wcześniej liniach oddziaływania – atakowaniu wojska polskiego, deprecjonowaniu RP, stymulowaniu napięć między Polską i Ukrainą - napisał w piątek na platformie X sekretarz stanu w kancelarii premiera Stanisław Żaryn.
REKLAMA

Podkreślił, że Rosja i Białoruś starają się przekonać, że Polska jest krajem agresywnym, a jednocześnie niezdolnym do obrony.

"Moskwa próbuje zastraszać Polaków wizją zniszczenia przez Rosję, stymuluje też niechęć do USA, które mają +wykorzystywać Polskę+, jednocześnie ją narażając" - zaznaczył Żaryn. "Okresowa analiza działań Rosji wskazuje – po raz kolejny, że Kreml stara się bardzo mocno deprecjonować Siły Zbrojne RP, wskazując na ich „upolitycznienie”, osłabienie przez Rząd oraz brak profesjonalizmu" - dodał.

Ocenił, że jednocześnie przekaz o „słabości wojska polskiego” jest wykorzystywany do stymulowania niechęci Polaków wobec pomocy Ukrainie. "Rosja przekonuje, że pomaganie Ukrainie jest szkodliwe i groźne dla państwa polskiego. Wciąż widać koncentrację działań rosyjskich na rozbudzaniu niechęci między Polską i Ukrainą. Celem jest doprowadzenie do zatrzymania współpracy między Ukrainą i Zachodem, co ma utorować Rosji drogę do zwycięstwa w wojnie przeciwko Ukrainie" - napisał Żaryn.

"Rosja kontynuuje również działania dezinformacyjne przeciwko Izraelowi. Kreml systematycznie obarcza Zachód odpowiedzialnością za wybuch wojny Hamas-Izrael, a także doprowadzenie do wojny przeciwko Ukrainie. Jednocześnie widać kontynuację działań szerzących teorie spiskowe ws. ataku Hamasu na Izrael. Kanały propagandowe Rosji sugerują m. in., że cała sprawa to +prowokacja Izraela+" - podkreślił sekretarz stanu dodając, że widać także próbę odciągania uwagi Zachodu od Ukrainy.

Zaznaczył, że w ramach działań strategicznych Rosja kontynuuje przekaz, według którego wojna obronna Ukrainy jest bezsensowna i nie ma szans powodzenia. "Jednocześnie wprost Rosja stwierdza, że przekazywanie broni na Ukrainie to +przedłużanie agonii+" - dodał.

"Dezinformacja Rosji ma charakter ciągły. To stała metoda prowadzenia przez Rosję działań politycznych w obszarach strategicznych interesów Kremla" - podkreślił Żaryn. (PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce