4 październik 2023

Światowy Dzień Zwierząt – okazja do świętowania i refleksji

zdjęcie: Światowy Dzień Zwierząt – okazja do świętowania i refleksji / pexels/598752
pexels/598752
Dzień Zwierząt na całym świecie jest obchodzony co roku 4 października, kiedy to Kościół katolicki upamiętnia św. Franciszka z Asyżu, który jest patronem zwierząt, ekologów i ekologii. Święty Franciszek, w swoim podejściu do relacji między ludźmi a przyrodą, odrzucił dążenie do dominacji nad nią i głosił koncepcję braterstwa między wszystkimi istotami.
Święty Franciszek w odniesieniu do relacji między ludźmi a przyrodą zrezygnował z pragnienia panowania nad nią i propagował ideę braterstwa między wszystkimi istotami. Uczył, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi, niezależnie od swojego charakteru, przekonań, narodowości czy majątku, i wskazywał, że każdy, kto prosi o wsparcie, czy to wrogi czy przyjacielski, zasługuje na wsłuchanie się i przyjęcie go z otwartym sercem.

Światowy Dzień Zwierząt został oficjalnie ustanowiony w 1931 r. podczas konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt, który trwa do 10 października.

Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa.

Co możesz zrobić w Światowy Dzień Zwierząt, aby mądrze i pożytecznie go uczcić?

1. Poświęć swojemu zwierzakowi więcej czasu niż zwykle.
    Jeżeli na co dzień brakuje ci czasu na długie spacery z psem, dziś spróbuj zmienić trasę i poprowadź go w nowe miejsce, które dawno nie odwiedziliście. Jeśli jesteś miłośnikiem kotów, sięgnij po wędkę lub inną zabawkę i baw się z swoim mruczkiem aż do momentu, gdy będzie już dobrze zmęczony!
    Nie zapomnij również o dodatkowych smakołykach i przyjemnych pieszczotach dla swojego zwierzaka!
  2. Obejrzyj film przyrodniczy. Wybierz film, który skupia się na pięknie natury. W wieczór Światowego Dnia Zwierząt zamiast sięgać po serial kryminalny lub komedię romantyczną, zastanów się nad obejrzeniem dokumentu, który wprowadzi cię w fascynujący świat przyrody i dzikich zwierząt.
  3. Odwiedź schronisko.Wiele schronisk zawsze jest w trakcie poszukiwania zaangażowanych wolontariuszy, którzy chcieliby wychodzić na spacery z psami i ofiarować im ciepło i miłość, których potrzebują te opuszczone zwierzęta. Również warto zapytać, jakie rzeczy materialne są aktualnie potrzebne schronisku. Na przykład na zbliżający się okres zimowy z pewnością przydadzą się koce, pledy oraz ręczniki. Zanim jednak dokonasz zakupów, sprawdź, czy nie masz tych rzeczy już dostępnych w swoim domu.
  4. Zainteresuj się działaniami proekologicznymi. Angażuj się w działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, które pomagają również zwierzętom. Możesz uczestniczyć w akcjach sprzątania, sadzeniu drzew czy promować zrównoważony tryb życia.
  5. Dołącz do obchodów w twoich okolicach. W licznych miastach, podczas obchodów Światowego Dnia Zwierząt odbywają się różne inicjatywy, takie jak zbieranie funduszy, prowadzenie edukacyjnych wykładów, prezentacje filmów oraz spotkania z ekspertami z zakresu ekologii i zoologii. Warto wziąć w nich udział, ponieważ będziesz miał okazję zdobyć nowe informacje i jednocześnie przyczynić się do pomocy zwierzętom!
Wszystkie istoty ziemi czują jak my, wszystkie istoty dążą do szczęścia jak my. Wszystkie stworzenia ziemi kochają, cierpią i umierają jak my, są więc równymi dziełami Wszechmocnego Stwórcy

- naszymi Braćmi.