30 kwiecień 2022

Uczymy się od Polski, jak reagować w sytuacji tsunami migracyjnego

zdjęcie: Uczymy się od Polski, jak reagować w sytuacji tsunami migracyjnego / fot. PAP
W Kartagenie w Hiszpanii odbyła się w piątek konferencja na temat migracji i kontroli granic zorganizowana przez Ambasadę RP w Madrycie, Krajowy Uniwersytet Kształcenia na Odległość (UNED), Hiszpańsko-Polską Sieć Badań Naukowych (RedHisPol) i Uniwersytet Warszawski, przy współpracy regionalnego parlamentu Murcji oraz portalu murciaeconomia.com. Współprzewodniczący RedHisPol Ruben Dario Torres w rozmowie z PAP powiedział: "Uczymy się od Polski, jak reagować w sytuacji tsunami migracyjnego".

Tegoroczna konferencja odbyła się pod hasłem: „Hiszpania, Polska i UE z Ukrainą”, a debatę prowadzili prof. UW i przewodnicząca RedHisPol Anna Sroka oraz prof. UNED, współprzewodniczący organizacji naukowej, Ruben Dario Torres Kumbrian, poinformowała PAP przedstawicielka Ambasady RP w Madrycie, Magdalena Czubala.

Dyskusje dotyczyły bieżącej sytuacji związanej z kryzysem humanitarnym po rosyjskim ataku na Ukrainę; omówiono także kwestie związane z zarządzaniem granicami w dobie wojny, bezpieczeństwem w kontekście migracji, aktualnymi cyberzagrożeniami oraz pomocą skierowaną do państw i obywateli dotkniętych wojną lub katastrofą naturalną. „Zwrócono uwagę na szczególną sytuację Polski i Hiszpanii (wraz z jej afrykańskimi miastami autonomicznymi – Ceutą i Melillą) jako państw frontowych UE, zobowiązanych do ochrony granic zewnętrznych Wspólnoty - powiedziała PAP Czubala.

Współprzewodniczący RedHisPool Ruben Dario Torres w rozmowie z PAP wyraził podziw i uznanie dla społeczeństwa i rządu polskiego za „niespotykaną pomoc udzielaną ukraińskim uciekinierom wojennym”. „Uczymy się od Polski, jak reagować w sytuacji tsunami migracyjnego” - powiedział. „Ukraińskimi uchodźcami są w większości kobiety z dziećmi; uciekli z kraju zdewastowanego przez wojnę. Tymczasem w Polsce nie ma obozów dla uchodźców, a Ukraińcy przyjmowani są w polskich domach” - podkreślił.

Hiszpański naukowiec przyznał, że przyjęcie 2,5 mln uchodźców stanowi wielkie wyzwanie dla rządu i społeczeństwa polskiego i podkreślił kierowanie się wartościami chrześcijańskiej solidarności i humanizmu. „To dla nas wielka nauka” - powiedział. Przypomniał oskarżenia radykalnej lewicy o brak solidarności z uchodźcami w Polsce, „co jawnie kontrastuje z obecną sytuacją”. Dodał, że Hiszpania ma doświadczenie w asymilowaniu, integracji i adaptacji społecznej uchodźców, w odpowiedzi instytucjonalnej w sytuacjach masowych migracji, którym może podzielić się z Polską.

Podczas spotkania, w imieniu wiceministra MSWiA Bartosza Grodeckiego, podinspektor Karolina Gawlicka-Bąk odebrała nagrodę im. Eugeniusza Górskiego przyznaną przez RedHisPol polskim służbom za ich wkład w ochronę granic Unii Europejskiej. Zaprezentowano także wystawę „Kobiety w Polskiej Policji” przedstawiająca historię oddziałów kobiecych w polskich formacjach policyjnych oraz aktualny obraz ich służby.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ tebe/