kategoria: Świat
21 marzec 2023

W dniu pamięci o ofiarach mafii prezydent odwiedził jeden z mateczników kamorry

zdjęcie: W dniu pamięci o ofiarach mafii prezydent odwiedził jeden z mateczników kamorry / fot. PAP
fot. PAP
W obchodzony we wtorek we Włoszech Dzień Pamięci o Niewinnych Ofiarach Mafii prezydent Sergio Mattarella złożył wizytę w mieście Casal di Principe na południu, uważanym za jeden z mateczników kamorry. Szef państwa udał się do tamtejszego kościoła, gdzie w zakrystii w 1994 roku zginął z rąk mafii walczący z nią ksiądz Peppe Diana. Był też przy jego grobie.
REKLAMA

Podczas spotkania z uczniami kilku szkół z Casal di Principe prezydent powiedział: "Mafia to przemoc, ale przede wszystkim nikczemność. Mafiosi nie mają żadnego poczucia honoru ani odwagi".

"Przed słabymi pokazują się jako silni. Zabijają bezbronne osoby, organizują zamachy, nie zatrzymują się w obliczu kobiet i dzieci. Chowają się w mrokach" - mówił szef państwa.

Apelował do dzieci i nastolatków: "Musicie odrzucać już od lat szkolnych ucisk, przemoc, dominację, znęcanie się, które są zaczynem mentalności mafijnej".

Wskazywał: "Pamiętajcie zawsze, że jesteście pokoleniem nadziei".

"Republika Włoska uważa walkę ze wszystkimi mafiami za priorytet" - mówił prezydent, którego starszy brat Piersanti Mattarella - lokalny polityk z Sycylii został zabity przez cosa nostra w 1980 roku.

Przypomniał, że rozbite zostały "potężne i niebezpieczne organizacje mafijne, a ich aroganccy szefowie postawieni przed wymiarem sprawiedliwości".

"Całe obszary zostały wyzwolone z mafijnego ucisku" - dodał Sergio Mattarella.

Przekazywał młodzieży: "Walka z mafiami dotyczy wszystkich, każdego z nas. Nie można pozostać obojętnym, nie można powiedzieć: to mnie nie dotyczy. Albo odrzuci się jasno mafijne metody, albo - również nieświadomie - ryzykuje się tym, że można zostać wspólnikiem".

Prezydent powiedział także, że pokonanie mafii jest możliwe. Przywołał słowa zabitego w zamachu cosa nostra sędziego śledczego Giovanniego Falcone: "Mafia nie jest niepokonana. To fakt ludzki i jak wszystkie ma swój początek i będzie miał swój koniec".

W Casal di Principe Sergio Mattarella zjadł obiad w restauracji, która powstała w budynku odebranym mafii.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany