kategoria: Świat
26 marzec 2023

W przypadku zaangażowania się Chin po stronie Rosji USA zwiększyłyby wsparcie dla Ukrainy

zdjęcie: W przypadku zaangażowania się Chin po stronie Rosji USA zwiększyłyby wsparcie dla Ukrainy / fot. PAP
fot. PAP
Gdyby Chiny zaangażowały się poważniej w konflikt po stronie Rosji, skłoniłoby to USA do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy – powiedział brytyjskiemu dziennikowi „Financial Times” premier Polski Mateusz Morawiecki.
REKLAMA

Szef polskiego rządu nie widzi jednak na razie dowodów na to, że Chiny udzielają istotnego wsparcia militarnego Rosji. „Mam wielką nadzieję, że Chiny nie zdecydują się na wysłanie broni do Rosji” - powiedział Morawiecki.

Negatywnie ocenił też perspektywy pośrednictwa Chin w procesie pokojowym na Ukrainie, zwłaszcza po rozmowach między chińskim prezydentem Xi Jinpingiem i rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w Moskwie w zeszłym tygodniu.

„Nie wierzę, że Chiny są dobrym pośrednikiem w tych okolicznościach. Są zbyt mocno antywolnościowe i prorosyjskie” - powiedział Morawiecki.

Premier Polski jest przekonany, że amerykańscy Republikanie nie cofną się w sprawie Ukrainy, a ostatni komentarz gubernatora Florydy Rona DeSantisa o tym, że Kijów nie leży w „żywotnym interesie narodowym” USA, jest częścią politycznej gry.

Morawiecki powiedział, że początkowo był zaniepokojony uwagami DeSantisa, ale gubernator Florydy wycofał się następnie z części swoich twierdzeń. „Wierzę, że to wszystko zostało powiedziane w kontekście walki politycznej w ramach przygotowań do wyborów w przyszłym roku” – stwierdził szef polskiego rządu.

Według Morawieckiego zarówno Republikanie, jak i Demokraci w Stanach Zjednoczonych zajmują podobne stanowisko w odniesieniu do Ukrainy, Rosji i Chin.

„Porażka Ukrainy oznaczałaby porażkę Zachodu, a taka porażka byłaby większa od Wietnamu (wojny wietnamskiej - PAP)” - powiedział Morawiecki. Podkreślił jednocześnie, że w kwestii pomocy Kijowowi mają obecnie miejsce działania, które wcześniej były nie do pomyślenia, w tym wysyłka niemieckich czołgów Leopard.

Polska ogłosiła wysłanie Ukrainie myśliwców MiG-29, ale nie wyśle samolotów F16, ponieważ nie posiada wystarczającej liczby tych maszyn – stwierdził Morawiecki. Powiedział jednak, że będzie „mocno zachęcał do tego te kraje, które są bardziej zasobne w F16”.

Morawiecki poparł też dostarczenie Ukrainie systemów rakietowych dalekiego zasięgu. Powiedział, że wierzy ukraińskim zapewnieniom, że Kijów nie użyje takich systemów dalekiego zasięgu do ataku na terytorium Rosji.

„Widzę, że wahadło przesuwa się w kierunku coraz większego zaufania do Ukrainy, jeśli chodzi o wykorzystanie nowoczesnej broni” – dodał szef polskiego rządu. (PAP)

mrf/ mms/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany