Włochy - dane od początku pandemii do końca I etapu

zdjęcie: Włochy - dane od początku pandemii do końca I etapu / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Pierwsze dwa przypadki koronawirusa we Włoszech, zostały potwierdzone 30 stycznia przez szpital zakaźny Spallanzani w Rzymie u 2 chińskich turystów, gdzie byli hospitalizowani na oddziale intensynej terapii od 29 stycznia.
Pierwszy przypadek wtórnego przeniesienia wirusa odnotowano w miejscowości Codogno (Lombardia) 18 lutego u 38 letniego mężczyzny.

30 stycznia nakazem Ministra Zdrowia Włochy zablokowały wszystkie loty do i z Chin.

31 stycznia, włoski rząd ogłosił stan wyjątkowy a także przeznaczył pierwsze fundusze pomocy i wyznaczył szefa ochrony ludności Angelo Borrelli na specjalnego komisarza ds. Sytuacji nadzwyczajnej.

Na mocy dekretu szefa Departamentu Ochrony Ludności z dnia 5 lutego 2020 r. powołano komitet techniczno-naukowy zajmujący się sytuacjami kryzysowymi.

Z mocą ustawy w dniu 23 lutego 2020 r Rada Ministrów przyjęła dekret zakazujący wjazdu i wyjazdu w miejscowościach, w których doszło do wybuchu epidemii, oraz zawieszenia wszelkich demonstracji i zbiorowych wydarzeń.

8 marca wydano nowe rozporzadzenie, których przepisy w pełni zastąpiły postanowienia wydawane kolejno w poprzednich dniach. Poszerzono stan wyjątkowy obejmujący terytorium regionu Lombardii i 14 innych (pięć z Emilii-Romanii, pięć z Piemontu, trzy z Veneto i jeden z Marche). 9 marca, dzień później w swoim wystąpieniu Premier Conte wprowadził w życie rozporządzenie, które nazwał “Io resto a casa” (co znaczy zostaję w domu). Zniósł czerwoną strefę i strefę zagrożenia 1 lub 2. Wprowadził stan wyjatkowy na terenie całych Włoch do odwołania w tym zakaz całkowitego przemieszczania się z uwzględnieniem wyjścia do pracy, konieczności, czy powodów zdrowotnych. Jeszcze bardziej surowe restrykcje zostały wprowadzone kolejno w następnych dniach.

Stan wyjątkowy trwał we Włoszech 56 dni. Od 4 marca kraj ten wszedł w II etap, zwany stopniowym etapem wychodzenia z ograniczeń.

Poniżej podaję dane z dnia 5.05.2020 (godz 18:00) porównując z dniem 4.05.2020
  • Ogółem 213.013 przypadków zachorowania od początku epidemii (+1.075)
  • 98.467 aktualny stan chorych (-1.513) W tym:
    • 80.770 w domach z lekkimi objawami (-908)
    • 16.270 hopitalizowanych  (- 553)
    • 1.427 na intensywnej terapii (- 52)
    • 85.231 wyleczonych (+2.352)
    • 29.315 zgonów (+236)
    • 2.246.666 wykonanych testów (+55.263)
Po pierwszym dniu “częściowego odblokowania Włoch” sytuacja wydaje się być pod kontrolą. Widać wyraźnie wzrost obecności ludzi na ulicy, spowodowany nie tylko faktem poszerzonej aktywności zawodowej ale również zwykłymi spacerami czy uprawianiem sportu. W okolicy rzymskiego dworca kolejowego niewiele się zmieniło porównając z dniami poprzednimi. Nie ma szturmu na  transport publiczny, przyjazdy i odjazdy pasażerów odbywają się regularnie. Prawie nikt nie krąży bez maski, otworzono bary i restauracje z zakupem jednynie na wynos.