28 kwiecień 2020

zdjęcie: Włochy-Nowy Dekret Premiera Conte (II faza stopniowe znoszenie ograniczeń) Covid-19 / fot. nadesłane
fot. nadesłane
„Dzięki dotychczasowemu poświęceniu udaje nam się powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii i jest to świetny wynik, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w najbardziej ostrej fazie zdarzały się nawet chwile, kiedy epidemia zdawała się wymknąć spod wszelkiej kontroli. Wszyscy wykazaliście siłę, odwagę, poczucie odpowiedzialności społecznej. Teraz przechodzimy w okres współżycia z wirusem i musimy mieć świadomość, że w tej nowej, drugiej fazie, krzywa zarażenia może ponownie wzrosnąć w niektórych regionach kraju. Musimy powiedzieć jasno, takie ryzyko istnieje. W fazie drugiej jeszcze ważniejsze będzie zachowanie bezpiecznych odległości ”. Tymi słowami rozpoczął 26 kwietnia w godzinach wieczornych swoje wystapienie Premier Włoch Giuseppe Conte. Podkreślił, jak ważne jest zachowanie dystansu społecznego również w kontekście rodzinnym.
Conte przedstawił nowe zarządzenia związane z Covid-19, które wejdą w życie 4 maja.

Oprócz dystansu społecznego, w drugim etapie wychodzenia z pandemii ważne będzie stosowanie środków ochrony indywidualnej. Cena maseczek chirurgicznych nie może być droższa niż 0,50 EUR netto. Jest to przewidziane w umowie podpisanej przez nadzwyczajnego komisarza ds. Sytuacji kryzysowej Covid-19 Domenico Arcuri oraz przedstawicieli (Federfarma, Ordine e Assofarm). Aptekom, które w ostatnich dniach zakupiły maski ochronne w cenie powyżej 50 centów zapewnione zostaną dodatkowe dostawy, które pozwolą wyrównać poniesione koszty maksymalnej ceny ustalonej przez rząd.

Jeśli chodzi o podróże, będą one możliwe w obrębie tego samego województwa w którym jesteśmy  zameldowani. Będzie można przemieszczać się z 3 powodów: pracy, zdrowia,  lub wizyt u krewnych, które do tej pory były absolutnie zakazane. Wyjazd poza inne województwo jest nadal zabroniony, wyjątkiem jest praca, zdrowie, inne pilne potrzeby czy powrót do swojego miejsca zamieszkania.

Stosowanie masek w transporcie publicznym i przemieszczaniu się po ulicach  będzie nadal  obowiązkowe.

Dostęp do parków publicznych będzie dozwolony z zachowaniem bezpiecznej odległości, ale o ich otwarciu decydować będzie burmistrz poszczególnej miejscowości.

Jeśli chodzi o ceremonie religijne, dozwolone będą pogrzeby, w których będą mogli brać udział krewni pierwszego i drugiego stopnia, maksymalnie 15 osób jedynie na świeżym powietrzu. Nadal zabronione będzie celebrowanie innych sakramentów oraz odprawianie mszy świętej. W najbliższych dniach zostanie opracowany protokół, który pozwoli wiernym uczestniczyć w liturgicznych obrzędach, w warunkach maksymalnego bezpieczeństwa.

Osoby  z gorączką powyżej 37,5 stopnia i trudnościami w oddychaniu mają natychmiastowy  obowiązek pozostania w domu i powiadomienia lekarza rodzinnego.

Jeśli chodzi o catering, oprócz dostaw do domu, dozwolone będzie dostarczenie i spożywanie posiłku w biurze. Zostanie również wznowiona działalność hoteli.

Począwszy od 4 maja, będzie można wznowić produkcję, ruszy budownictwo, zakłady mechaniczne, metalurgiczne, przemysł odzieżowy, meblowy, chemiczny, elektroniczny, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, handel hurtowy, agencje ubezpieczeniowe. W przypadku tych kategorii, począwszy od 27 kwietnia, będzie można rozpocząć wszystkie operacje przygotowawcze do ponownego otwarcia, takie jak warunki sanitarne środowiska i bezpieczeństwo pracowników.

Aby umożliwić stopniowe wznawianie aktywności sportowej, od 4 maja  dozwolone będą  ćwiczenia w pojedynkę a 18 maja wznowione zostaną treningi zespołowe.

Wróci też do “normalności” transport morski i lotniczy.

18 maja zostaną otwarte sklepy ze sprzedażą detaliczną,  biblioteki, wystawy, muzea.

Od 1 czerwca natomiast bedą mogli wrócić do pracy fryzjerzy, zakłady kosmetyczne, bary i restauracje.

Jeśli chodzi o wsparcie dla rodzin, pracowników i firm, Premier Conte przypomniał, że w okresie od stycznia do marca INPS (odpowiednik ZUS) zaakceptował dodatkowe 109 000 wniosków o pomoc i emeryturę obywatelską, 78 000 wniosków o dofinansowanie za opiekę nad dzieckiem i 273 000 wniosków o nadzwyczajny urlop dla rodzin. Ponadto w chwili obecnej rozpatrzono prawie 3,5 miliona wniosków o pomoc  w wysokości 600 EUR dla działalności indywidualnych, profesjonalistów różnych dziedzin zawodowych, rolników i pracowników show-biznesu, w sumie 11 milionów wniosków, również te dotyczące ewentualnych zwolnień.

„Niektórzy wciąż czekają na pieniądze. Występują opóźnienia i osobiście za nie przepraszam”- podkreślił premier Conte, który następnie ogłosił, że rząd pracuje nad nowym dekretem, który wprowadzi w życie dodatkowe 55 miliardów EUR w najbliższym czasie.

Dodam od siebie, że Premier Włoch na czas walki z koronawirusem zrezygnował całkowicie ze swojej pensji.