14 marzec 2023

Beskidy/ Osiem interwencji goprowców; jednej osoby nie udało się uratować

Ośmiokrotnie interweniowali w miniony weekend w górach ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. Pomogli dziesięciu osobom. Życia jednej turystki nie udało się uratować. W rejonie Czantorii zmarła 35-latka – zakomunikowali we wtorek beskidzcy goprowcy.
REKLAMA

Do tragedii doszło w niedzielę przed południem. Ratownicy otrzymali zgłoszenie o 35-letniej turystce, która wędrowała pomiędzy Czantorią a Małą Czantorią. Wystąpiło u niej nagłe zatrzymanie krążenia. Kobietę próbowali ratować świadkowie. Z pomocą przybyli ratownicy GOPR i helikopter LPR. Nie udało im się uratować życia turystki.

Służby prasowe GOPR podały, że w weekend najwięcej akcji było w rejonie Babiej Góry – cztery. Największą akcję prowadzili w sobotę. Po południu zabłądziła tam dwójka turystów. Ratownicy nawiązali z nimi kontakt telefoniczny i ustalili pozycję w terenie. Zaginieni byli w rejonie Kościółków po stronie słowackiej, na wysokości około 1400 m n.p.m.

Wieczorem grupa goprowców, która wyruszyła z Markowych Szczawin, dotarła do poszkodowanych. Turystka była w dobrej kondycji, ale z jej towarzyszem nie było logicznego kontaktu. Znajdował się w hipotermii. Jego temperatura ciała wynosiła 27 stopni. Turysta wymagał pilnego transportu do szpitala.

„Ratownicy podjęli decyzję o rozdzieleniu się. Jedna grupa wyprowadziła kobietę na Przełęcz Brona i sprowadziła do schroniska na Markowych Szczawinach. Druga, po wcześniejszym zabezpieczeniu termicznym mężczyzny – przebraniu w suchą odzież, użyciu pakietów grzewczych i umieszczeniu w śpiworze, przetransportowała go na noszach w rejon Slanej Vody. Stamtąd karetką GOPR został przewieziony na Przełęcz Glinne, gdzie oczekiwał zespół ratownictwa medycznego” – podali goprowcy.

W akcji uczestniczyło w 21 ratowników.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany