kategoria: Turystyka
22 marzec 2023

Beskidy/ W wyższych partiach gór warunki są trudne; niżej - dobre

Trudne warunki są na szlakach turystycznych w najwyższej położonych rejonach Beskidów. Niżej są dobre. W środę ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR podali, że temperatury rano były dodatnie. Śnieg jest mokry.
REKLAMA

„Warunki na szlakach w Beskidach w wyższych rejonach są trudne. Niżej są dobre. W środę rano było pochmurno. Temperatura wynosiła 5 stopni Celsjusza” – zakomunikowali ratownicy ze stacji GOPR w Szczyrku.

W dolinach śnieg już stopniał, ale w górach nadal leży: 30 cm na Klimczoku, 62 cm na Hali Miziowej i 72 cm na Markowych Szczawinach. W szczytowych partiach Babiej Góry grubość pokrywy śniegu sięga 130 cm.

W rejonie Babiej Góry obowiązuje najniższy – pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Niebezpieczeństwo występuje głównie za przełamaniami terenu i w zagłębieniach, a także na zboczach żlebów.

Wybierając się w góry należy dobrze się przygotować. Warunki wciąż są zimowe. Niezbędne jest zabezpieczenie termiczne. Trzeba zabrać ze sobą zapas ciepłych płynów, adekwatną do pory roku odzież, odpowiednie obuwie oraz raczki. Kijki ułatwiają utrzymanie równowagi. Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę, powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank.

W pierwszym dniu wiosny Babiogórski Park Narodowy pożegnał zimę publikując na swoim profilu w mediach społecznościowych uchwyconego przez fotopułapkę pochłoniętego zabawą rysia. Film zobaczyć można pod adresem: https://www.facebook.com/BabiogorskiParkNarodowy/videos/230018892861671. Widać, że na Babiej Górze wiosna wciąż jest tylko kalendarzowa.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany