kategoria: Turystyka
15 marzec 2023

Beskidy/ Zima nie odpuszcza w górach; warunki na szlakach są trudne

Zimowe warunki niezmienne utrzymają się na szlakach turystycznych w Beskidach. W środę rano temperatura wynosiła w wyższych partiach -5 st. C. Jak podali ratownicy GOPR, w rejonie Hali Miziowej i Markowych Szczawin leży od 70 do blisko 100 cm śniegu.
REKLAMA

"To jeszcze nie jest koniec zimy w Beskidach, choć w dolinach aura jest wiosenna. Na szlakach w wyższych partiach śniegu jest dużo. Kapryśna pogoda – zwłaszcza duże skoki temperatur – powoduje, że jednego dnia jego pokrywa topnieje, a następnego zamarza. Jest ślisko. Wędrówka wymaga co najmniej posiadania raczków. (…) Turyści powinni wracać uwagę na zmiany temperatur" – zakomunikowali w środę ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR ze stacji w Szczyrku.

W środę rano w Szczyrku temperatura wynosiła 1 st. C. Na Hali Miziowej i Markowych Szczawinach było -5 st.

W Szczyrku śnieg leży jedynie w płatach. Jego pokrywa na Klimczoku wynosi 58 cm, na Hali Miziowej 70 cm, a na Markowych Szczawinach 98 cm. W szczytowych partiach Babiej Góry jest go 130 cm, a w miejscach jego odkładania przez silny wiatr znacznie więcej.

Rano na Hali Miziowej widoczność ograniczona była do 50 m

W rejonie Babiej Góry obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Szczególnie niebezpiecznie jest pod przełamaniami terenu, w zagłębieniach, jarach i żlebach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach.

Wybierając się w góry należy dobrze się przygotować. Niezbędne jest zabezpieczenie termiczne. Trzeba zab rać ze sobą zapas ciepłych płynów, adekwatną do pory roku odzież, odpowiednie obuwie oraz raczki. Kijki ułatwiają utrzymanie równowagi. Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę, powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany