Jak poinformował we wtorek CBOS, odsetek planujących wyjazd na wypoczynek powrócił w tym roku do poziomu sprzed pandemii COVID-19. Wyjechać zamierza 64 proc. ankietowanych, co oznacza wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem o 9 proc.
Zmniejszyła się też niepewność w przewidywaniach dotyczących takich wyjazdów; w styczniu tylko co dziesiąty pytany nie wiedział, czy w tym roku wyjedzie w celach wypoczynkowych lub turystycznych na co najmniej 2 dni, czy też nie - zaznaczył CBOS.
Badania wskazują, że wyjazdy wypoczynkowe są trwałym elementem stylu życia znacznej części społeczeństwa i nawet ograniczenia w podróżowaniu związane z pandemią nie zburzyły tych zwyczajów. Co najmniej dwudniowe wyjazdy o charakterze wypoczynkowym lub turystycznym planują przede wszystkim ci, którzy wyjeżdżali także w ubiegłym roku (89 proc. z tej grupy), a tylko co dwudziesty badany z tej grupy zamierza w tym roku zrezygnować z wyjazdu. Z kolei spośród niewyjeżdżających w ubiegłym roku 60 proc. deklaruje, że także w tym roku nigdzie nie wyjedzie. Z grupy respondentów, którzy nie wyjeżdżali turystycznie w 2023 roku 25 proc. planuje wyjazd w tym roku.
CBOS zwraca uwagę na to, że największą część respondentów mających zamiar wyjechać stanowią osoby z wykształceniem wyższym. W tej grupie odsetek zdecydowanych wyniósł 88 proc. Spośród badanych z wykształceniem średnim wyjazd planuje 69 proc. Natomiast większość (61 proc.) respondentów z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym deklaruje, że nie zamierza wyjeżdżać. Wśród ankietowanych z wykształceniem zasadniczym zawodowym planuje wyjechać blisko połowa (47 proc). Z badania wynika też, że spośród osób dobrze oceniających swoją sytuację materialną wyjazd zapowiada 73 proc. Na drugim biegunie znalazła się grupa oceniająca swoją sytuację materialną źle, spośród której wyjechać ma zamiar jedynie 28 proc.
Jak wynika z podanych przez CBOS danych, w ubiegłym roku na wypoczynek wyjechało 61 proc. dorosłych Polaków, czyli o 7 proc. więcej niż w roku 2022. "Jest to też najwyższy wynik z notowanych przez nas, odkąd pytamy o tego typu wyjazdy, czyli od roku 2012 (wcześniej zbliżony odsetek badanych skorzystał z takiej formy wypoczynku jedynie w 2018 roku). Warto dodać, iż na początku ubiegłego roku planowało takie wyjazdy 55 proc. badanych i po raz pierwszy w historii naszych badań faktyczne wyjazdy przewyższyły tak wyraźnie plany z początku roku" - poinformował CBOS.
W 2023 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, polscy turyści najczęściej wypoczywali wyłącznie na terenie naszego kraju - 36 proc. wszystkich respondentów. 24 proc. dorosłych Polaków wypoczywało za granicą. Wcześniej tak wielu Polaków wyjeżdżało turystycznie z kraju w 2018 roku.
Najwięcej turystów korzystających w wyjazdów krajowych wybierało miejscowości położone w województwach: pomorskim (26 proc.), małopolskim (25 proc.) oraz dolnośląskim i zachodniopomorskim (po 15 proc.). Turyści wypoczywający za granicą najczęściej wybierali Włochy (20 proc.), Hiszpanię (13 proc.), Grecję (12 proc.) i Turcję (11 proc.).
Badanie zrealizowano w dniach 11 - 21 stycznia 2024 roku na próbie liczącej 1015 osób. (PAP)
autor: Grzegorz Kacalski
gkc/ mmu/