15 czerwiec 2022

Dokąd wyjedziemy w tym roku na urlopy, czyli wakacyjne plany Polaków

zdjęcie: Dokąd wyjedziemy w tym roku na urlopy, czyli wakacyjne plany Polaków / pixabay/1836601
Po dwóch latach pandemii otwiera się możliwość dalszych podróży wakacyjnych, z której Polacy coraz chętniej korzystają. Ponad połowa ankietowanych deklaruje, że zamierza wyjechać w tym roku na urlop.
REKLAMA
Jak wynika z badań Polskiej Organizacji Turystycznej prognozy na zbliżający się sezon wakacyjny i aktywność polskich turystów wybierających się na wypoczynek – zarówno w kraju, jak i za granicą są optymistyczne.

Blisko trzy czwarte zapytanych osób planuje wakacje w kraju (71%), jedna piąta za granicą (19%), a tylko co dziesiąty nie wie jeszcze, gdzie pojedzie (10%). Prawie 9 z 10 wyjeżdżających planuje pobyty w oparciu o płatną bazę noclegową (87%). Wśród planujących wyjazd krajowy dwóch na pięciu turystów będzie nad morzem (41%), blisko co trzeci w górach (27%), a co szósty nad jeziorem (16%) i zaledwie co dwudziesty w innym mieście (5%).

Planujący wyjazd zagraniczny najczęściej wyjeżdżają nad morze (73%), co dziesiąty pojedzie do innego miasta (10%), a co dwudziesty nad jezioro (7%). Co trzeci z wyjeżdżających z dziećmi zamierza skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego (37%). Lwia część mieszkańców Polski jest przekonana, że ich wakacje dojdą do skutku. Jedynie co dwudziesty z zapytanych zamierza zrezygnować z wakacji w związku z wojną w Ukrainie (6%). Podobnie mała jest grupa nieplanujących wyjazdów z powodu Covid-19.

Bazując tylko na danych z najpopularniejszych portali rezerwacyjnych, aktualny stan rezerwacji na wakacje oscyluje wokół wzrostów o 20, a nawet 30 procent w stosunku do lat poprzednich.

Wydaje się jednak, że coraz częściej Polacy wybierają wypoczynek w kraju. Turystyka aktywna blisko przyrody podbiła serca rodaków, a poprawiająca się infrastruktura komunikacyjna znacznie skraca podróże z kilkunastu do zaledwie kilku godzin. Bodźcem do wakacyjnych wyjazdów jest też Bon Turystyczny. Poza tym najczęstszym powodem, dla którego Polacy wybierają urlop w kraju, jest łatwość dojazdu (48%). Znaczna część osób, głównie w wieku 55 lat i więcej, preferuje dojazd na miejsce własnym samochodem lub pociągiem.

Na podstawie badania zleconego ARC Rynek i Opinia przez Polską Organizację Turystyczną wynika także, że grupy deklarujące najwyższy odsetek chęci wyjazdu wyróżniają takie cechy jak: wykształcenie wyższe (79%) i zamieszkanie w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców (74%).

Dodatkowo wzrost deklaracji wyjazdów jest najbardziej widoczny w grupach, które w 2021 roku rzadziej wyjeżdżały na wyjazdy wypoczynkowo-turystyczne. Przykładem może być grupa wiekowa 45-65 lat ze wzrostem w 2022 r. o 25% do poziomu deklaracji 66% i 25-34-latków, gdzie obserwujemy wzrost o 24% do poziomu 68%. Najmniejszą dynamikę wzrostu deklaracji rok do roku obserwujemy w grupach, które relatywnie do innych grup wyjeżdżają najczęściej, czyli wśród 18–24-latków ze wzrostem o 15% do poziomu 62% i 35–44 -latków ze wzrostem o 11% do poziomu 63%, czyli w grupach, które wyjeżdżały również w „covidowych latach”.

Ponadto wśród deklarujących wyjazd wakacyjny dłuższy, niż dwa tygodnie deklarowana suma, jaką są w stanie przeznaczyć na wyjazd wynosi 5 tysięcy złotych.

Zatem pozostaje tylko życzyć sobie dopisującej pogody i udanych wakacji.
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany