kategoria: Turystyka
17 listopad 2023

Intensywne opady śniegu; na Kasprowym Wierchu 45 cm

zdjęcie: Intensywne opady śniegu; na Kasprowym Wierchu 45 cm / fot. PAP
fot. PAP
Od piątku od godzin porannych w Tatrach intensywnie pada śnieg. Obowiązuje pierwszy, niski stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży już 45 cm śniegu, a według prognoz na szczytach może spaść nawet kolejne 40 cm białego puchu.
REKLAMA

„W nocy z piątku na sobotę, według prognoz, w Tatrach ma wiać dość silny wiatr osiągający w porywach do 70 km/h. Wszystkie te czynniki wskazują, że zagrożenie lawinowe może zostać podniesione do drugiego stopnia, bowiem wiatr przenosi śnieg, tworząc niebezpieczne depozyty. Zaspy mogą osiągnąć nawet ponad metr wysokości” – powiedział PAP przewodnik tatrzański i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając. Dodał on, że słowaccy ratownicy już ogłosili drugi stopień zagrożenia lawinowego po południowej stronie Tatr.

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są bardzo trudne - szlaki są zasypane śniegiem i są nieprzetarte. Widoczność jest bardzo słaba z powodu opadów i niskiego pułapu chmur.

„Odradzamy wszelkie wyjścia w wyższe partie Tatr. Jeśli ktoś się na to zdecyduje, przypominamy o odpowiednim sprzęcie jak raki i czekan oraz lawinowe ABC. Oczywiście ciepła kurtka i warstwa nieprzemakalna na zewnątrz, rękawiczki - najlepiej dwie pary, czapka oraz latarka czołówka to też obowiązkowe wyposażenie” – radzi tatrzański przewodnik.

W samym Zakopanem śladowa ilość śniegu leży w górnej części miasta, ale według zapowiedzi synoptyków IMGW śniegu w kolejnych dniach będzie przybywać. IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed intensywnymi opadami w powiecie tatrzańskim – może tu spaść od 20 do 25 cm śniegu.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany