kategoria: Turystyka
2 czerwiec 2024

Konferencja Droniada Tech otworzy festiwal poświęcony technologiom dronowym

zdjęcie: Konferencja Droniada Tech otworzy festiwal poświęcony technologiom dronowym / fot. PAP
fot. PAP
Organizowana na Stadionie Śląskim w Chorzowie konferencja Droniada Tech by Politechnika Śląska otworzy w poniedziałek tegoroczną Droniadę - festiwal poświęcony technologiom dronowym. Finał konkursów dronowych odbędzie się w dniu dla publiczności: 9 czerwca na Polach Marsowych Parku Śląskiego.
REKLAMA

Droniada ma prezentować możliwości technologiczne przemysłu 4.0, ze szczególnym uwzględnieniem dronów, robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, systemów analizy informacji, elektroniki oraz lotnictwa. Jej 11. edycja, której głównym partnerem jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, po raz drugi rozgrywana będzie w Parku Śląskim.

Głównym i najbardziej widowiskowym wydarzeniem Droniady jest konkurs technologiczny, w tym turniej „Fly to Rescue” o Puchar Szefa BBN. Zapowiedziało w nim udział 11 zespołów akademickich oraz open i 32 pilotów profesjonalnych: wojsk specjalnych, wojsk obrony terytorialnej, policji, straży pożarnej, GOPR, TOPR i WOPR.

Pomysłodawcą i organizatorem Droniady jest Sławomir Kosieliński z Fundacji Instytut Mikromakro. Za część naukową wydarzenia: konferencję „Zrobotyzowana mobilność. Transport autonomiczny” współodpowiada Politechnika Śląska. Rozplanowaną na poniedziałek i wtorek konferencję poprzedziły już dwie debaty o transporcie szynowym i drogowym.

W pierwszym dniu konferencji omawiane będą m.in. Akt o Sztucznej Inteligencji, społeczne i ekonomiczne wyzwania transportu autonomicznego czy przyszłość technologii dronowej na rzecz bezpieczeństwa publicznego. Tematami drugiego dnia będą m.in. scenariusze rozwoju rynku dronowego oraz stojące przed branżą wyzwania techniczne.

W konferencji jako paneliści wezmą udział m.in. przedstawiciele uczelni (Politechnika Śląska i Krakowska, AGH), instytucji badawczych (Instytut Lotnictwa, EMAG, Instytut Transportu Samochodowego), administracji rządowej (Ministerstwo Cyfryzacji, WIOŚ Katowice), samorządów (Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Rybnik), firm (Alstom, Aerobits, Blees, Prodron, WB Electronics, Renault) czy kancelarii prawnych (DZP). Konferencję ma podsumować planowany na wrzesień raport ekspercki.

Samą Droniadę po raz kolejny objął patronatem szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. BBN współorganizuje Turniej „Fly to Rescue”, mający być sprawdzianem kompetencji pilotów dronów służb mundurowych, organizacji poszukiwawczo-ratowniczych i zespołów akademickich. Bazuje na metodyce szkolenia dronowego opracowanego w amerykańskim Narodowym Instytucie Standaryzacji i Technologii (nist.gov).

Na Polach Marsowych przed Stadionem Śląskim rozstawione zostaną dwa równoległe tory po 30 m długości i 10 m szerokości, każdy z dwudziestoma pięcioma wiadrami ustawionymi na różnych wysokościach i pod różnym kątem. Kolejne etapy turnieju w systemie pucharowym wygrywał będzie ten, kto szybciej znajdzie w wiadrach obrazy wskazanych do odszukania osób lub przedmiotów.

Turniej „Fly to Rescue” będzie jednym z zadań Droniady Challenge - multidyscyplinarnych zawodów sportowych, których uczestnicy będą mieli do wyboru jeszcze trzy konkurencje w trybie automatycznym (cyfrowym); „Fly to Rescue” odbywa się w trybie manualnym (analogowym).

Uczestnicy Droniady Challenge będą walczyli o nagrody honorowe, rzeczowe, płatne staże, a także nagrody pieniężne. W konkursie biorą udział zespoły akademickie, open i uczestnicy indywidualni, którzy potrafią połączyć wiedzę z zakresu robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, elektroniki i lotnictwa.

Finałem całego festiwalu będzie dzień otwarty "Droniada Expo” w niedzielę 9 czerwca - ze strefą prezentacyjną na Polach Marsowych Parku Śląskiego. Odbędą się tam pokazy technologii (w tym dronowe konkurencje pokazowe), Wielki Test Metropolitalny, gra terenowa, finał turnieju „Fly to Rescue” i ogłoszenie wyników całej Droniady Challenge.

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalu jest m.in. Droniada Junior by Katowice – Europejskie Miasto Nauki: trwający od 29 maja do 19 czerwca, w katowickim LO nr 4 im. Stanisław Maczka i na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej w Katowicach turniej dla uczniów szkół podstawowych i średnich, w tym konkurencja o transporcie przyszłości (zgłosiły się 43 zespoły z 21 szkół z całej Polski).

Kilka poprzednich edycji Droniady odbywało się przy wsparciu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na przełomie czerwca i lipca w Katowicach. Trzy lata temu konkurs odbył się w podobnym terminie w Poznaniu. Dwa lata temu Droniada wróciła na katowickie lotnisko Muchowiec - została rozegrana podczas Światowego Forum Miejskiego w Katowicach. W ub. roku większość wydarzeń imprezy odbyła się na terenie Parku Śląskiego.(PAP)

mtb/ sdd/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany