kategoria: Turystyka
24 wrzesień 2023

Podkarpackie/ W Wańkowej powstała najdłuższa tyrolka w Polsce, oficjalny start w niedzielne popołudnie

W Wańkowej w gminie Olszanica na Podkarpaciu powstała najdłuższa w Polsce tyrolka. Ma dwie linie, można jechać na siedząco albo na leżąco i rozpędzić się do 120 km/h.
REKLAMA

Tyrolka ma 1350 długości, dwie liny do jazdy na siedząco albo w pozycji leżącej, w najwyższym punkcie można poszybować 48 metrów nad ziemią.

"Zjazd w pozycji leżącej na tzw. batmana przypomina lot ptaka. Jest dla tych, którzy potrzebują więcej adrenaliny, ponieważ można osiągnąć prędkość do 120 km/h. Zjazd w pozycji siedzącej to już inne doznanie. Można obejrzeć okolicę z wysokości i podziwiać widoki" – powiedziała PAP Aleksandra Stelmach, prezes Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu BIESZCZAD.Ski w Wańkowej.

Liny tyrolki połączyły dwa przeciwległe wzgórza. Nie mają podpór. Zostały rozwieszone równolegle do wyciągu narciarskiego. Start jest z górnej stacji kolei linowej BIESZCZAD.ski. Lądowisko znajduje się na przeciwległym zboczu góry na wysokości 445 metrów nad poziomem morza.

Tyrolka jest inwestycją gminy Olszanica. Samorząd ogłosił przetarg na budowę w lutym br. Sześć dni temu zakończyły się odbiory. Częścią inwestycji była też budowa 400-metrowego toru do Summer Tubingu, czyli zjeżdżalni pontonowej. Wszystko kosztowało prawie 2 mln 240 tys. zł. Część pieniędzy samorząd zdobył z Programu Polski Ład dla gmin popegeerowskich.

Tyrolka zostanie oficjalnie uruchomiona w niedzielę (24 września). Inauguracyjny zjazd odbędzie się ok. godz. 15.30. To jedna z atrakcji rozpoczynającego się Festiwalu Produktów Podkarpackich. Na stoiskach można kupić lokalne wina, nalewki, miody, sery, ekologiczne przetwory z owoców i warzyw, oleje tłoczone na zimno i produkty rękodzielników.

W programie festiwalu jest też spotkanie z najsłynniejszymi polskimi leśnikami – Marcinem Sceliną i Kazimierzem Nóżką i z organizatorami pokazów astronomicznych na terenie Parku Gwiezdnego Nieba "Bieszczady". Festiwal Produktów Podkarpackich zakończy się o godz. 21.00. (PAP)

Autorka: Agnieszka Lipska

al/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany