28 listopad 2023

W górach przybywa śniegu, GOPR ostrzega przed lawinami

zdjęcie: W górach przybywa śniegu, GOPR ostrzega przed lawinami / pixabay/16224
W Bieszczadach coraz więcej śniegu, obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Ostrzeżenie dotyczy kilku miejsc na Połoninie Wetlińskiej, Wielkiej Rawce, w rejonie Tarnicy oraz Krzemienia – powiedział PAP Jakub Dąbrowski, dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR.
REKLAMA

W Bieszczadach pada śnieg i jest lekki mróz. „Temperatury wahają się w granicach minus 2, minus 1 stopnia, wieje lekki południowy wiatr. W dolinach widoczność ograniczona jest do 500 metrów, natomiast w wyższych partiach gór do kilkudziesięciu metrów” – przekazał PAP we wtorek rano Jakub Dąbrowski, dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR.

Powyżej górnej granicy lasu obowiązuje zagrożenie lawinowe. „W miejscach, gdzie jest więcej śniegu, na stromych, zawietrznych stokach, przy grzbietach i w zagłębieniach terenowych. Ostrzeżenie dotyczy kilku miejsc na Połoninie Wetlińskiej, Wielkiej Rawce, w rejonie Tarnicy oraz Krzemienia” – dodał ratownik.

Pokrywa śniegu jest nierównomierna kształtuje się od 10 do 40 cm, w miejscach nawianych do 90 cm. I choć z godziny na godzinę przybywa śniegu, to nie jest jeszcze czas na skitury.

O tym, że w Bieszczadach panują już typowo zimowe warunki przekonali się turyści, którzy w niedzielę, z powodu trudnych warunków pogodowych pobłądzili w rejonie Przełęczy Goprowskiej. „Ze względu na spory opad śniegu i wiatr, który przerzucał ten śnieg, stracili orientację w terenie i zeszli ze szlaku. Ratownicy dotarli do nich i sprowadzili do Wołosatego. Turyści nie potrzebowali pomocy medycznej” – przekazał Jakub Dąbrowski.(PAP)

autorka: Agnieszka Lipska

al/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany