28 listopad 2023

Apeluję o procedowanie w Sejmie projektu ustawy o emeryturach stażowych

zdjęcie: Apeluję o procedowanie w Sejmie projektu ustawy o emeryturach stażowych / fot. PAP
fot. PAP
Panie marszałku, proszę realizować swoje zapowiedzi o wyrzuceniu sejmowej zamrażarki. Apeluję o procedowanie projektu ustawy o emeryturach stażowych - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki, zwracając się do marszałka Szymona Hołowni.
REKLAMA

Premier we wtorek przemawiając w Sejmie zaapelował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni o procedowanie projektu ustawy dot. emerytur stażowych

"Mówiliśmy o tym kilka miesięcy temu, przygotowaliśmy ustawę, to dla milionów Polaków wybór kiedy chcą pójść na emeryturę. Zwłaszcza dla tych wszystkich, którzy ciężko fizycznie pracowali przez całe swoje zawodowe życie" - zaznaczył.

Morawiecki powiedział, że dziś Sejm stoi przed testem, czy słowa marszałka dotyczące wyrzucenia "zamrażarki" były "tylko czczą obietnicą, czy w ślad za nimi pójdzie rzetelna, rzeczowa, poważna, realna praca nad ustawami, które zgłosiliśmy do przeprocedowania w wysokiej izbie". "Panie marszałku, nie ma na co czekać, słowo się rzekło, ustawa u płota, proszę realizować swoje zapowiedzi" - zaapelował.

"Oczekuję, że ta izba będzie izbą bardzo aktywną w sprawach, które są ważne dla obywateli, a nie w sprawach o charakterze politycznych przepychanek i politycznych igrzysk. Przede wszystkim zależy nam na tym, aby była to izba aktywna aktywnością spraw ważnych dla Polaków. Polskich spraw. Może dzięki temu powstanie Koalicja Polskich Spraw do której wszystkich państwa zapraszam" - powiedział Premier.

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów w listopadzie opublikowano informację o projekcie nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw dotyczący wprowadzenia emerytur stażowych, który realizuje jeden z punktów porozumienia rządu z NSZZ "Solidarność". Emerytura stażowa będzie przysługiwała bez względu na wiek osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

W grudniu 2021 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie przygotowanego przez Solidarność projektu obywatelskiego w sprawie emerytur stażowych, pod którym zebrano 235 tys. podpisów. Przewiduje on, że prawo do takiego świadczenia miałyby osoby, które osiągnęły wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn okres składkowy i nieskładkowy. Emerytura stażowa przysługiwałaby, pod warunkiem że jej wysokość ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki nie jest niższa od minimalnej emerytury. (PAP)

autor: Adrian Kowarzyk

amk/ itm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany