15 sierpień 2023

Kalwarianie przypomną o ogórkach, które były ich specjalnością

zdjęcie: Kalwarianie przypomną o ogórkach, które były ich specjalnością / fot. PAP
fot. PAP
Festiwal Ogórka zorganizuje w Kalwarii Zebrzydowskiej, która niegdyś słynęła z kiszonych ogórków, tamtejsze stowarzyszenie św. Jana Pawła II w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jego prezes Tomasz Baluś podkreśla, że mieszkańców z tego powodu nazywano niegdyś "ogórcorzami".
REKLAMA

"Będzie to druga edycja przedsięwzięcia. Rok temu pomysł na organizację festiwalu spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, a po jego zakończeniu powszechnie mówiono, że był to +strzał w dziesiątkę+. To doskonała promocja naszego regionu i tradycji, z której jesteśmy dumni" – powiedział Tomasz Baluś.

Prezes stowarzyszenia przypomniał, że kalwarian nazywano niegdyś "ogórcorzami". Przydomek wziął się od kiszonych ogórków, sprzedawanych na placu Rajskim przed sanktuarium pasyjno-maryjnym i dróżkach kalwaryjskich. "Istniała tradycja, że każdy, kto tu pielgrzymował, powinien ich skosztować" – dodał.

O przydomku wspomniał też Jan Paweł II w czasie spotkania z wiernymi w Wadowicach w 1999 r. Pozdrawiając pielgrzymów z sąsiednich dekanatów powiedział: "Wszyscyśmy razem chodziliśmy do gimnazjum. Z Andrychowa jedna grupa, z Zatora druga grupa, z Kalwarii trzecia grupa. Nazywali kalwarianów ogórcorzami, wadowiczan flacorzami, a żywczan szczupakami. Sam smak" – mówił.

Druga edycja festiwalu odbędzie się 26 i 27 sierpnia, czyli tydzień po kulminacji uroczystości odpustu Wniebowzięcia Matki Bożej w kalwaryjskim sanktuarium Bernardynów.

Prezes stowarzyszenia zapowiedział, że ogórki będzie można degustować zarówno w sobotę, jak i niedzielę, pod różnymi postaciami. Wydarzenie, zorganizowane na terenach miejscowego klubu sportowego Kalwarianka, będzie okazją do wspólnego biesiadowania. Zaplanowano zabawy, konkursy kulinarne i występy muzyczne.

Kalwaria Zebrzydowska niegdyś słynęła z ogórków kiszonych. Mieszczanie mieli własne receptury. Przedstawiciele familii Pyrków dbali o lekko słonawy smak. Jak powiedzieli niegdyś dziennikarzowi PAP, aby go osiągnąć na metr ogórków kupionych w okolicach Kalwarii dawali wodę, 2,5 kilograma soli, pięć pałek czosnku, trzy wiązki kopru i jeden żytni chleb. To wszystko zostawiali na tydzień w drewnianej beczce.

Kalwaria Zebrzydowska leży nieopodal Krakowa. W miasteczku mieszka 4,5 tys. osób, a w całej gminie ok. 20 tys. Została założona na początku XVII w. przez Mikołaja Zebrzydowskiego, wojewodę krakowskiego, marszałka wielkiego koronnego i marszałka Trybunału Głównego Koronnego. Rozwinęła się jako ośrodek szewstwa i stolarstwa. Zebrzydowski ufundował także klasztor, w którym opiekują się Bernardyni. Dziś sanktuarium stanowi duchowe centrum Małopolski, do którego pielgrzymują rzesze pątników. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-12-15 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany