Ponad 50 wydarzeń na trzecie urodziny Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
Hasłem trzecich urodzin „Królestwa żelaza”, jak nazywa się główna wystawa placówki, mają być „dźwięki industrii”.
Zwiedzanie niedostępnych miejsc będzie możliwe od poniedziałku do soboty: drzwi dla pasjonatów przemysłu w poszczególne dni otworzą działające zakłady przemysłowe i historycznie obiekty związane z hutniczym dziedzictwem. W Chorzowie będą to: zakłady Alstom Polska, kuźnia Minec, Lofty Kościuszko czy budynek willi dyrektora Huty Batory (firma Zarmen).
W Bytomiu będzie można odwiedzić budynek siłowni Koksowni Bytom, w Rudzie Śląskiej Hutę Pokój Profile, w Świętochłowicach – oddział ArcelorMittal Poland, a w Gliwicach: Łukasiewicz Górnośląski Instytut Technologiczny – Centrum Badań Materiałów i Centrum Technologii Metalurgicznych.
Ze względu na bieżącą działalność produkcyjną terminy wizyt i liczba wejściówek są mocno ograniczone, a ich dostępność będzie malała. Szczegóły zamieszczono na stronie internetowej Muzeum i w mediach społecznościowych.
W dniu urodzin Muzeum Hutnictwa (czyli w sobotę 23 listopada) odbędą się dwie premiery spektakli teatralnych: „Czy widzisz to pomarańczowe światło?” i „Hip hip hutta!”. Zrealizowano je w projekcie „Tradycje hutnicze. Realizacja planu ochrony" dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
W sobotę 23 listopada w siedzibie muzeum będą odbywały się różne warsztaty dla rodzin z dziećmi (m.in. dźwiękowe). Planowana jest prapremiera nowej odsłony Zeszytów Chorzowskich „Feriae in officina ferraria”. Na zakończenie dnia zapowiedziany jest koncert „Muzyki Light Metalowej” z udziałem publiczności pod batutą Asi Miny, po którym nastąpi spektakl „Symfonia Ognia i stali”.
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przy ul. Metalowców 4a to powstałe pod koniec 2021 r. pierwsze w Polsce muzeum prezentujące na przykładach Huty Kościuszko/Królewska i Batory/Bismarck historię hutnictwa żelaza i stali czasów rewolucji przemysłowej.
W budynku byłej hutniczej elektrowni z 1895 r. od trzech lat działa nowoczesna placówka, w której prezentowane są wielkie hutnicze maszyny i filmowe wspomnienia byłych pracowników, którzy opowiadają o pracy w hucie oraz o swoim codziennym życiu. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie organizuje też liczne imprezy tematyczne.
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest Instytucją Kultury Miasta Chorzów. Jego utworzenie było możliwe dzięki projektowi "Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska" przeprowadzonemu w partnerstwie z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – liderem. Chorzowska placówka otrzymała dzięki temu 15 mln zł dotacji z Funduszy Europejskich.(PAP)
mtb/ dki/