11 lipiec 2024

Rusza szósta edycja festiwalu Podlasie SlowFest by Łomża

zdjęcie: Rusza szósta edycja festiwalu Podlasie SlowFest by Łomża / v45697830
v45697830
20 wydarzeń: pokazy filmów, koncerty, warsztaty, a także spotkania - złożą się na rozpoczynający się w czwartek wieczorem festiwal Podlasie SlowFest by Łomża, który w tym roku zagości w trzech miejscach: Narewce, Supraślu i Łomży.

Będzie to szósta edycja festiwalu, który wraca po dwuletniej przerwie. Organizowany jest przez Stowarzyszenie Dalapenia we współpracy z partnerami - instytucjami i samorządami.

"To jest festiwal, który łączy, daje oddech, daje też przestrzeń do tego, żeby spojrzeć w siebie. (...) To jest festiwal, który pozwala publiczności na chwile refleksji. To jest festiwal dla tych wszystkich, którzy chcą spojrzeć na siebie, na świat w sposób nowy, może oryginalny, może swój własny, a my chcemy w tym wszystkim pomóc" - mówił w czwartek na konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Piotr Domagała.

Podkreślił, że festiwal pełni rolę pomostu między miejscami, ludźmi, kulturami i pokoleniami. "To jest ta przestrzeń, w której możemy się spotkać i mam nadzieję, czuć się dobrze" - dodał.

Podlasie SlowFest by Łomża odbędzie się w dniach 11-21 lipca w trzech miejscach: Narewce, Supraślu i Łomży.

Nowym miejscem na festiwalowej mapie, od którego impreza się zaczyna, jest miejscowość Narewka w powiecie hajnowskim. Tu wydarzenia rozpoczynają się w czwartek wieczorem i potrwają do soboty. Zaplanowano m.in. spacer "Słuchanie rzeki" nad Narew czy performance "Pan_Les" - muzyczno-poetycki eksperyment artystyczny, który obejmuje elektronikę, nagrania terenowe, obiekty dźwiękowe, a także poezję białoruskiego poety Anatola Sysa.

Dyrektor Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku, które jest partnerem festiwalu, Anatol Wap powiedział, że zależy mu, aby festiwal pojawiał się w nowych miejscach i właśnie tam, gdzie żyje mniejszość białoruska. Zwrócił uwagę, że to ważne szczególnie teraz w związku z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy.

Kolejnym przystankiem będzie Supraśl, gdzie festiwal zawita w dniach 14-18 lipca. Większość wydarzeń odbędzie się w Akademii Supraskiej znajdującej się w zabudowaniach supraskiego monasteru.

Będzie można m.in. obejrzeć film "Perfect Days" Wima Wendersa, posłuchać koncertu na dwie gitary jazzową i klasyczną Piotra Domagały i Michała Nagya czy wziąć udział w dwudniowych warsztatach śpiewu. Zaplanowano też warsztaty linorytnicze dla dzieci i dorosłych czy spacer po Puszczy Knyszyńskiej.

Podlasie SlowFest zakończy się w Łomży w dniach 19-21 lipca. W Hali Kultury w ramach cyklu wydarzeń "Tango Days" zostanie pokazany film "Ostatnie Tango" w reżyserii Gremana Krala, a także będą zorganizowane warsztaty tanga dla początkujących i koncert "Tango i cztery pory roku... w Buenos Aires" w wykonaniu Andrysek Tango Quintette.

Festiwal zakończy druga część performance'u "Słuchanie rzeki" na bulwarach nad Narwią w Łomży.

Cały program Podlasie SlowFest dostępny jest na stronie www.podlasieslowfest.pl.

Partnerami festiwalu są: Akademia Supraska, miasto Łomża, gmina Narewka, Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku, Gminny Ośrodek Kultury w Narewce i powiat hajnowski.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ dki/