kategoria: Zakupy
16 maj 2024

Kupcy z Marywilskiej 44 mogą wystąpić o rozłożenie podatku na raty

zdjęcie: Kupcy z Marywilskiej 44 mogą wystąpić o rozłożenie podatku na raty / fot. PAP
fot. PAP
Poszkodowani przez pożar przedsiębiorcy z centrum handlowego Marywilska 44 mogą wystąpić o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów.
REKLAMA

"Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała rozwiązania dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty" - podano w komunikacie resortu finansów.

KAS uruchomiła w tym celu specjalną, tymczasową infolinię pod numerem 22 460 59 30, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań.

Jak zapewniło ministerstwo, KAS wspiera przedsiębiorców, którzy w wyniku pożaru hali Marywilska 44 znaleźli się w trudnej sytuacji. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą mogą liczyć na ulgi stanowiące pomoc publiczną, a także ulgi niestanowiące pomocy publicznej i pomoc de minimis (pomoc państwa udzielana przedsiębiorcom, która nie musi być zgłaszana do Komisji Europejskiej).

Jak poinformowano w komunikacie, podatnicy na podstawie art. 67a ordynacji podatkowej mogą wnioskować o: rozłożenie na raty należności podatkowych (wniosek RAT-Z), umorzenie zaległości podatkowej (wniosek UZ-M) lub odroczenie terminu zapłaty należności podatkowych (wniosek TER-Z). We wniosku należy opisać swoją sytuację i uzasadnić potrzebę otrzymania ulgi.

Jak zapewniło ministerstwo, ocena zasadności udzielenia ulgi w spłacie zobowiązań przeprowadzana będzie odrębnie w każdej sprawie przez organ podatkowy, z uwzględnieniem ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego. Takie wnioski będą zaś rozpatrywane w pierwszej kolejności.

"Przypominamy, że w przypadku ulg, które stanowią pomoc de minimis, łączna wartość pomocy dla jednego beneficjenta nie może przekroczyć równowartości 200 tys. euro (w ciągu 3 ostatnich lat), a w przypadku podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w sektorze transportu drogowego towarów – 100 tys. euro" - zaznaczono w komunikacie.

Wnioski można złożyć bez wychodzenia z domu poprzez stronę biznes.gov.pl lub przez konto w e-Urzędzie Skarbowym. Przedsiębiorcy mogą uzyskać potrzebne informacji za pośrednictwem infolinii, ale też bezpośrednio w urzędzie skarbowym, gdzie pomocy udzielą im eksperci z KAS. Wizytę w US można umówić telefonicznie lub za pomocą formularza dostępnego na stronie podatki.gov.pl w zakładce: "umów wizytę w urzędzie skarbowym".

12 maja spłonęła w Warszawie hala handlowa przy ulicy Marywilskiej, gdzie było ponad 1400 sklepów i punktów usługowych. Trwa śledztwo prokuratury, które ma wyjaśnić wszystkie aspekty tego, co wydarzyło się w tej hali. (PAP)

gkc/ mick/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany