10 marzec 2020

Fundacja Billa Gatesa opracuje domowy test na koronawirusa

zdjęcie: Fundacja Billa Gatesa opracuje domowy test na koronawirusa / pixabay/2815642
Fundacja Billa i Melindy Gatesów pracuje nad domowymi testami wykrywającymi SARS-CoV-2, czyli koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19. Już wkrótce na terenie Seattle zostaną wydane pierwsze zestawy - czytamy w Interii.
Test diagnostyczny wykorzystuje wymaz z nosa i na tej podstawie bada obecność wirusa w organizmie. Wyniki mają być gotowe w ciągu maksymalnie dwóch dni, a osoby, u których test będzie pozytywny zostaną poddane kwarantannie. Testy będą bezpłatne - czytamy w artykule opublikowanym w "The Seattle Times".

- Chociaż jest wiele do zrobienia, testy mają ogromny potencjał odwrócenia losów epidemii - powiedział Scott Dowell, kierujący wysiłkami związanymi ze zwalczaniem koronawirusa w Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Bill Gates wraz z żoną Melindą założyli w 2000 r. Fundację Billa i Melindy Gatesów, aby pomóc poprawić opiekę zdrowotną na świecie i walczyć ze skrajnym ubóstwem. Na początku lutego fundacja ogłosiła, że przekaże darowiznę 100 mln dol. na pomoc w znalezieniu metod leczenia i rozszerzenia testów na obecność koronawirusa, zwłaszcza w biedniejszych populacjach - pisze Interia.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy testy będą gotowe, ponieważ Fundacja chce sfinalizował pełny protokół dla osób z nich korzystających. Według Dowella, realne jest wykonanie do 400 testów dziennie.