kategoria: Zdrowie
31 styczeń 2023

Obrona adwokat podejrzanej o usiłowanie zabójstwa wycofała zażalenie ws. obserwacji psychiatrycznej

Obrona słupskiej adwokat Katarzyny R., podejrzanej m.in. o usiłowanie zabójstwa, wycofała zażalenie na postanowienie Sądu Okręgowego w Słupsku o skierowaniu kobiety na obserwację psychiatryczną. Sąd Apelacyjny w Gdańsku pozostawił więc zażalenie bez rozpoznania – podał PAP we wtorek sąd.
REKLAMA

Sąd Apelacyjny w Gdańsku we wtorek pozostawił bez rozpoznania zażalenie obrońcy podejrzanej Katarzyny R. na postanowienie Sądu Okręgowego w Słupsku z 3 stycznia br. dotyczące poddania kobiety badaniu stanu zdrowia psychicznego połączonego z obserwacją w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim.

"Obrońca podejrzanej oświadczył, że cofa środek odwoławczy, a Katarzyna R. wyraziła zgodę na cofnięcie zażalenia" – poinformowała PAP koordynator ds. kontaktów sądu ze środkami masowego przekazu Anna Kanabaj–Michniewicz.

W zażaleniu obrona nie sprzeciwiała się samemu badaniu, ale wskazywała na placówkę w Szczecinie, jako tę, która miałaby je przeprowadzać. Wnosząc zażalenie, obrona posiadała informację o tym, że pod tym konkretnym adresem badanie mogłoby się rozpocząć dopiero w maju.

O przeprowadzenie czterotygodniowej obserwacji psychiatrycznej Katarzyny R. w szpitalu w Starogardzie Gdańskim wniosła prowadząca śledztwo w sprawie słupskiej adwokat Prokuratura Okręgowa w Toruniu, która w ub.r. przejęła je z pominięciem właściwości od Prokuratury Rejonowej w Słupsku decyzją Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Śledczy przedstawili Katarzynie R. cztery zarzuty. Słupska adwokat jest podejrzana o usiłowanie zabójstwa, spowodowanie u innej osoby obrażeń ciała na czas poniżej siedmiu dni, znieważenie funkcjonariuszy policji podczas zatrzymania i kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu.

Podejrzana od 7 sierpnia ub.r. pozostaje w areszcie, który był jej już kilkakrotnie przedłużany, najpierw na wniosek słupskiej prokuratury rejonowej, a następie na wniosek toruńskich śledczych. Ostatni wniosek rozpoznawany był w poniedziałek przez Sąd Okręgowy w Słupsku. Zgodnie z postanowieniem Katarzyna R. areszt został przedłużony do 2 maja.

Katarzyna R. została zatrzymana przez policję w nocy z 5 na 6 sierpnia 2022 r. w Słupsku krótko po tym, jak miała ranić nożem dwóch mężczyzn, następnie będąc pod wpływem alkoholu wsiąść do samochodu, doprowadzić do kolizji oraz bić i znieważać interweniujących funkcjonariuszy. Ci zatrzymali kobiecie prawo jazdy.

39-latek i 36-latek mieli zostać ugodzeni nożem przez Katarzynę R. przy ul. Lelewela w Słupsku. Jeden z nich otrzymał cios w pośladek, drugi w brzuch i szyję. Obaj trafili do szpitala. Ten lżej ranny szybko go opuścił. Drugi z poszkodowanych pozostawał w nim przez kilka dni.

Podejrzana, która po ujęciu ponad dobę spędziła w policyjnej izbie zatrzymań, przed prokuratorem nie przyznała się do zarzucanych czynów, nie składała wyjaśnień. Za usiłowanie zabójstwa, najcięższego z zarzucanych 39-letniej adwokat przestępstw, grozi kara od ośmiu lat pozbawienia wolności, 25 lat więzienia po dożywocie.

Słupska adwokat, decyzją sądu dyscyplinarnego, 16 sierpnia ub.r. została zawieszona w czynnościach zawodowych, o czym informował PAP rzecznik dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Koszalinie adw. Wiesław Breliński. Jednocześnie przypominał, że mecenas swoją działalność gospodarczą zawiesiła z początkiem roku i w związku z tym nie widniała już na liście czynnych adwokatów.(PAP)

autorka: Inga Domurat

ing/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany