Od poniedziałku nowe centrum zdrowia psychicznego
Dyrektor Centrum Sabina Nowak powiedziała, że na parterze budynku znajdują się recepcja i gabinety poradni zdrowia psychicznego. „Na pierwszym piętrze mamy oddział dzienny: salę terapii i gabinety. Na samej górze jest obszar przeznaczony pod zespół leczenia środowiskowego. Tam też oraz na parterze znajduje się gabinet punktu zgłoszeniowo-konsultacyjnego” – powiedziała.
Zdaniem zastępczyni dyrektor Izabeli Dydo-Konior, „psychiatria środowiskowa jest psychiatrią +przy pacjencie+”. „Jesteśmy gotowi, żeby jechać do niego do domu i wspierać go w kryzysie, ponieważ nie zawsze taka osoba musi trafić do oddziału psychiatrycznego. Mamy zespoły środowiskowe, w których pracują lekarz, pielęgniarka, terapeuta środowiskowy i psycholog. Jest to personel przygotowany do tego, by wspierać pacjenta zapobiegając długiej hospitalizacji” – wyjaśniła.
Remont zabytkowej willi z 1890 roku trwał ponad rok. Odnowiono elewację, wymieniono instalacje, drzwi i okna. Pomieszczenia zaadaptowano do potrzeb pacjentów i personelu. Została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontowano przy niej zewnętrzną windę. Inwestycja była prowadzona pod nadzorem konserwatora zabytków.
Magdalena Fritz dodała, że adaptacja budynku wraz z jego wyposażeniem kosztowała około 10,3 mln zł. Pieniądze pochodziły z programu pilotażowego Ministerstwa Zdrowia, którego celem jest stworzenie warunków do leczenia pacjentów w najbliższym otoczeniu. Na budowę zewnętrznej windy fundusze przekazał Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych.
W budynku wcześniej mieściła się siedziba Beskidzkiej Izby Lekarskiej. Kiedy willa opustoszała samorząd Bielska-Białej przekazał ją powiatowi bielskiemu na potrzeby świadczenia usług zdrowia psychicznego.
Będzie to już drugie takie centrum w mieście. Pierwsze działa w głównej siedzibie BCP. „Dopełnieniem tego będzie jeszcze lokal w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie kupiliśmy budynek, między innymi na ten cel” – powiedział starosta bielski Andrzej Płonka.
Bielskie Centrum Psychiatrii Olszówka obejmuje swym zasięgiem obszar zamieszkały przez 330 tys. osób. Organem założycielskim jest powiat bielski. (PAP)
szf/ dki/