kategoria: Zdrowie
27 marzec 2024

Ośrodek w Radziszowie to przykład, że ochrona zdrowia może być realizowana na najwyższym poziomie

zdjęcie: Ośrodek w Radziszowie to przykład, że ochrona zdrowia może być realizowana na najwyższym poziomie / pixabay/5979689
Prezydent Andrzej Duda, odwiedzając w środę Ośrodek Rehabilitacji i Diagnostyki Biometrycznej w Radziszowie (Małopolskie) ocenił, że placówka ta jest przykładem, że „ochrona zdrowia może być realizowana na najwyższym poziomie w naszym kraju”. Zaznaczył, że wszystkie usługi w tym ośrodku są finansowane z NFZ.
REKLAMA

Nowy ośrodek rehabilitacji w podkrakowskim Radziszowie przyjmuje pacjentów, dzieci i dorosłych, od 4 marca tego roku. Wybudowana za 27 mln zł placówka, jako jedyna w Małopolsce ma laboratorium analizy ruchu, realizujące świadczenia w ramach umowy z NFZ. Ośrodek Rehabilitacji i Diagnostyki Biometrycznej jest częścią Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika i Małopolskiego Centrum Rehabilitacji w Radziszowie.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał w swoim wystąpieniu, że władze województwa małopolskiego w ciągu ostatnich pięciu lat na ochronę zdrowia wydały 300 mln zł, dzięki czemu „w zasadzie udało się wszystkie placówki, które podlegają marszałkowi Małopolski wyprowadzić z trudnej sytuacji finansowej”.

„Rzeczywiście, te inwestycje w służbę zdrowia w Małopolsce są bardzo duże, a takie nowoczesnej centra, jak ten ośrodek pokazują, że może być w naszym kraju ochrona zdrowia realizowana na najwyższym poziomie” - podkreślił Duda.

Podobnej diagnostyki, jak w ośrodku w Radziszowie – dodał prezydent – można dokonać w kilku innych miejscach w kraju, ale w odróżnieniu od nich, wszystkie usługi w podkrakowskim centrum są realizowane w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

„Tu wszystkie świadczenia są finansowane przesz Narodowy Fundusz Zdrowia - to jest ogromnie ważne (…) ten dostęp jest absolutnie powszechny, jeżeli tylko dziecko, młody człowiek czy też człowiek dorosły potrzebuje tej opieki, tego wsparcia, tej terapii, poczynając od diagnostyki, poprzez prowadzenie rehabilitacji ruchowej” - zaznaczył prezydent. „Jest tutaj wykonywana świetna praca” - podkreślił.

Duda zwrócił uwagę, że placówka w Radziszowie została zbudowana w „błyskawicznym tempie w ciągu półtorej roku w ostatnim czasie”. Jej koszt to 27 mln zł, z czego najwięcej zostało przekazane przez zarząd województwa małopolskiego ze środków europejskich, wsparcia dla inwestycji udzielił także rząd – wskazał Duda.

Zwrócił też uwagę, że specjaliści w ośrodku zajmują się leczeniem i rehabilitacją dzieci, młodzieży i osób dorosłych „najnowocześniejszymi metodami, jakie dzisiaj są dostępne na świcie”. Wśród nich wymienił np. specjalne laboratorium analizy ruchu.

Ośrodek Rehabilitacji i Diagnostyki Biometrycznej w Radziszowie przyjmuje pacjentów od 4 marca br. Dzięki niemu więcej pacjentów ma szanse na szybsze przyjęcie w poradniach rehabilitacyjnej i urazowo-ortopedycznej, na diagnozę i terapię. Z nowoczesnego obiektu, zajmującego ponad 1,7 tys. mkw., mogą korzystać nie tylko osoby po wypadkach i operacjach, ale też ze schorzeniami neurologicznymi, m.in. z mózgowym porażeniem dziecięcym, a także z chorobami genetycznymi, np. z zespołem Downa, mukowiscydozą. Usługi są świadczone w ramach umowy z NFZ.

W mieszczącym się w ośrodku laboratorium analizy ruchu kamery pozwalają uchwycić ruch we wszystkich płaszczyznach, a specjalne platformy i elektrody mierzą siłę, z jaką badany naciska na podłoże oraz stopień aktywizacji jego mięśni. Powtórzenie tego badania odpowie na pytanie, czy terapia przyniosła pożądany efekt. Centrum wyposażone jest też m.in. w nowoczesny system rehabilitacji. Pozwala on na wykonywanie ćwiczeń kończyn i tułowia z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości (przy użyciu m.in. okularów VR).

W ośrodku jest także bezprzewodowa rękawica odwzorowująca ruchy ręki, połączona z oprogramowaniem komputerowym umożliwiającym pomiary i odczyty ruchomości ręki. System ten wykorzystuje gry terapeutyczne zapewniające przyjemne treningi rehabilitacyjne stymulujące układ nerwowy.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany