reklama
kategoria: Zdrowie
3 lipiec 2024

Pierwsza w regionie operacja małoinwazyjnego wycięcia tętniaka aorty wstępującej

zdjęcie: Pierwsza w regionie operacja małoinwazyjnego wycięcia tętniaka aorty wstępującej / v35039681
v35039681
Lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku jako pierwsi w regionie przeprowadzili operację małoinwazyjnego wycięcia tętniaka aorty wstępującej. 49-letni pacjent czuje się dobrze, a rokowania są pomyślne – poinformowała w środę placówka.
REKLAMA

O zakończonej sukcesem operacji u 49-letniego pacjenta poinformowało w środę biuro prasowe Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

"Klinika Kardiochirurgii UCK od kilku lat stosuje alternatywne dostępy operacyjne, tzw. dostępy małoinwazyjne, pozwalające na oszczędzenie kości mostka. Ten sposób przeprowadzenia zabiegu niesie ze sobą szereg korzyści dla pacjenta: szybszą rehabilitację, mniejsze dolegliwości bólowe oraz poprawę komfortu, także blizny po operacji są znacznie mniejsze" – powiedział cytowany w komunikacie dr Wojciech Karolak z Kliniki Kardiochirurgii UCK w Gdańsku.

Jak podało Centrum, obecnie większość operacji wymian lub napraw zastawek serca wykonywanych jest z dostępu RAT (z ang. right anterior thoracotomy – prawa przednia torakotomia), polegającym na dotarciu do serca przez zaledwie 5, 6-centymetrowe, prostopadłe do mostka cięcie po prawej stronie klatki piersiowej.

"U 49-letniego pacjenta, u którego wykryto tętniaka aorty wstępującej, zdecydowaliśmy się na małoinwazyjny zabieg kardiochirurgiczny. Tradycyjnie operacje tego rodzaju wykonywane są z dostępu sternotomii, czyli przecięcia mostka. My natomiast wycięliśmy tętniaka i wstawiliśmy protezę naczyniową, stosując wspomniany dostęp RAT. Jest to pierwszy tego typu zabieg w regionie. Pacjent po usunięciu tętniaka czuje się dobrze, a rokowania są pomyślne” – tłumaczy lek. Nikodem Ulatowski z Kliniki Kardiochirurgii UCK.

W informacji przekazano, że przed planowaną operacją wykonuje się tomografię komputerową, która dostarcza dokładnej informacji o anatomii pacjenta, pozwala zakwalifikować i zaplanować usunięcie tętniaka aorty z małoinwazyjnego dostępu.(PAP)

dsok/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany