Pierwsze oddziały szpitala uniwersyteckiego za sześć lat
W poprzedniej kadencji samorządu miasto - wobec własnych potrzeb - przygotowało projekt i rozpoczęło wybór wykonawcy mniejszego obiektu.
Nowe władze samorządowe Gliwic podjęły współpracę ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, aby zbudować placówkę łączącą potrzeby miasta i uczelni. Ma to być największa od kilku dekad inwestycja medyczna w regionie.
List intencyjny ws. budowy Szpitala Uniwersyteckiego – Centrum Chorób Cywilizacyjnych, jak ma nazywać się nowa placówka, przedstawiciele władz województwa, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i samorządu Gliwic podpisali w październiku br.
Zgodnie z tym porozumieniem szpital, którego inwestorem będzie uczelnia, ma powstać na bazie przygotowanego przez miasto, choć znacznie rozwiniętego modułowego projektu w rejonie gliwickich ul. Pocztowej, Kujawskiej i Ceglarskiej. Miasto ma wnieść do przedsięwzięcia grunty, dokumentację – wszystko, co dotąd zrobiono.
Gliwicki magistrat poinformował w swoim poniedziałkowym popołudniowym biuletynie o kolejnych działaniach w zakresie przygotowania inwestycji: Śląski Uniwersytet Medyczny zaprezentował już nową koncepcję budowy placówki.
"Zgodnie z zapowiedziami uczelni nowa koncepcja (…) w maksymalny sposób wykorzystuje dotychczasowy projekt naszego miasta, rozbudowując go o dodatkowe moduły" - podkreśliła cytowana w informacji prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka.
Miasto przekazało, że zgodnie z nową koncepcją w szpitalu zaplanowano blisko 850 łóżek w ok. 30 oddziałach, 54 miejsca w ramach stacji dializ i oddziału rehabilitacji dziennej, a także 11 stanowisk w pododdziale dializoterapii.
Placówka ma być zbudowana w trzech etapach – w pierwszej kolejności, w latach 2030 i 2032, mają zacząć tam działać wszystkie dotychczasowe oddziały Szpitala Miejskiego nr 4. Do Gliwic trafią też wybrane oddziały ŚUM z Bytomia, Zabrza i Katowic. Całość ma być gotowa do 2034 r.
W I etapie prac przewidziano przygotowanie wniosku o wydanie opinii o celowości inwestycji w sektorze zdrowia, tzw. IOWISZ-a, przygotowanie Oceny Zasadności Inwestycji (tzw. OZI) przez resort zdrowia, wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego i przetarg w formule „przeprojektuj – wybuduj – wyposaż”.
W tym etapie miałyby powstać segmenty A1, B1 i C1 szpitala, w których – na pięciu poziomach umieszczono m.in. dotychczasowe oddziały Szpitala Miejskiego nr 4 z ul. Kościuszki 29, Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Intensywnej Terapii, bloki operacyjne (10 sal), część poradni przyszpitalnych i bank krwi.
W II etapie zaplanowano przetarg w formule „zaprojektuj – wybuduj – wyposaż” na budowę segmentów A2, B2 i C2, w których na pięciu poziomach znalazłyby się m.in. oddziały Szpitala Miejskiego nr 4 z ul. Zygmunta Starego 20, oddziały z zabrzańskiego Szpitala Specjalistycznego z ul. Marii Curie-Skłodowskiej 10, a także oddział neurochirurgii i neurotraumatologii z Bytomia (al. Legionów 10), bloki operacyjne (10 sal), diagnostyka obrazowa, apteka ogólna i pozostała część poradni.
III etap to przetarg (również „zaprojektuj – wybuduj – wyposaż”) na budowę segmentów D1 i D2, w których na pięciu poziomach znajdą się m.in. oddziały Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko ŚUM z Zabrza (z ul. 3 Maja 13-15), Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego z Katowic (ul. Francuska 20), a także rehabilitacja dzienna.
Przy nowym szpitalu ma także działać centrum kształcenia studentów. Gliwice planują przebudować lokalny układ komunikacyjny i zadbać o otoczenie budynku. Do nowych potrzeb dostosowany ma zostać transport publiczny.
Projektowanie nowej siedziby szpitala w Gliwicach, wobec jego dotychczasowej działalności w dziewiętnastowiecznych obiektach, rozpoczęło się w 2019 r. W grudniu 2021 r. miasto otrzymało pozwolenie na budowę. Przetarg na roboty ogłoszono w czerwcu 2023 r.
W kwietniu br. poprzednie władze samorządowe Gliwic wyłoniły wykonawcę budowy – firma Mirbud za podstawową część zamówienia chciała 355 mln zł. Koszt całej inwestycji szacowano wówczas na 878 mln zł. Umowa nie została podpisana. Teraz modułowy projekt ma być realizowany w znacznie większym zakresie.(PAP)
mtb/ malk/