Pierwsze wszczepienie nowoczesnego implantu jaskrowego
Implant PGI jest szczególnie zalecany pacjentom z zaawansowaną jaskrą, u których standardowe metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, muszą przyjmować wiele leków lub mają trudności z systematycznym stosowaniem kropli.
Kierująca Oddziałem Okulistyki Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego prof. Dorota Wyględowska-Promieńska poinformowała, że 75 proc. pacjentów po wszczepieniu nowoczesnego implantu nie potrzebuje dodatkowych leków, a skuteczność tej metody utrzymuje się przez co najmniej trzy lata.
„Najnowsze badania kliniczne pokazują, że ta metoda może przynieść znacząco lepsze rezultaty niż dotychczas stosowane rozwiązania. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów, u których tradycyjne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów” – podkreśliła prof. Dorota Wyględowska-Promieńska.
Placówka poinformowała, że planuje na stałe wprowadzić zabieg wszczepienia implantu PGI. To część szerszej strategii rozwoju nowoczesnych metod leczenia chorób oczu w regionie, bo jaskra, będąca jedną z głównych przyczyn utraty wzroku, dotyka coraz większej liczby osób.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powstało w 2016 r. z połączenia Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii oraz Centralnego Szpitala Klinicznego. Działa przy ul. Ceglanej i Medyków. To placówka wielospecjalistyczna zapewniająca pacjentom leczenie w ponad 20 specjalizacjach. (PAP)
pato/ joz/