kategoria: Zdrowie
21 maj 2024

Śląski Uniwersytet Medyczny otwiera pierwszy w Polsce kierunek neurodietetyka

zdjęcie: Śląski Uniwersytet Medyczny otwiera pierwszy w Polsce kierunek neurodietetyka / pixabay/4212060
Śląski Uniwersytet Medyczny jako pierwsza uczelnia w Polsce otwiera kierunek studiów podyplomowych neurodietetyka - poinformowało we wtorek biuro prasowe uczelni.
REKLAMA

"Neurodietetyka to kierunek, który będzie doskonalił i poszerzał kompetencje teoretyczne i praktyczne w zakresie zasad żywienia wcześniaków, niemowląt, dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów z zaburzeniami neurorozwojowymi oraz schorzeniami neurologicznymi" – wytłumaczyła koordynatorka kierunku dr n. med. Agnieszka Białek-Dratwa.

Konieczność uruchomienia kierunku ma związek z rosnącym zapotrzebowaniem w zakresie diagnozy i terapii zaburzeń odżywiania oraz połykania w schorzeniach neurologicznych.

"Rosnąca liczba osób z dysfunkcjami ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego niesie za sobą potrzebę posiadania holistycznej wiedzy, która daje możliwości prawidłowego diagnozowania niedoborów żywieniowych, wdrażania dietoterapii, a także odpowiedniego leczenia żywieniowego u pacjentów z różnymi chorobami o podłożu neurologicznym" - wyjaśniła dr Białek-Dratwa.

Studia mają charakter interdyscyplinarny. Obejmują moduły przedmiotowe: medyczne, neurologopedyczne, neuropsychologiczne oraz dietetyczne.

Studia potrwają 2 semestry, a zajęcia będą odbywać się w formie hybrydowej. Praktyczna część będzie realizowana na oddziałach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach oraz Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II SUM w Katowicach.

Studia podyplomowe z neurodietetyki skierowane są do dietetyków i lekarzy zainteresowanych poszerzeniem swoich kompetencji z zakresu neurodietetyki.

Więcej informacji można przeczytać na stronie: https://studiapodyplomowe.sum.edu.pl/neurologopedia-kliniczna/ (PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ agt/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany