"Neurodietetyka to kierunek, który będzie doskonalił i poszerzał kompetencje teoretyczne i praktyczne w zakresie zasad żywienia wcześniaków, niemowląt, dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów z zaburzeniami neurorozwojowymi oraz schorzeniami neurologicznymi" – wytłumaczyła koordynatorka kierunku dr n. med. Agnieszka Białek-Dratwa.
Konieczność uruchomienia kierunku ma związek z rosnącym zapotrzebowaniem w zakresie diagnozy i terapii zaburzeń odżywiania oraz połykania w schorzeniach neurologicznych.
"Rosnąca liczba osób z dysfunkcjami ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego niesie za sobą potrzebę posiadania holistycznej wiedzy, która daje możliwości prawidłowego diagnozowania niedoborów żywieniowych, wdrażania dietoterapii, a także odpowiedniego leczenia żywieniowego u pacjentów z różnymi chorobami o podłożu neurologicznym" - wyjaśniła dr Białek-Dratwa.
Studia mają charakter interdyscyplinarny. Obejmują moduły przedmiotowe: medyczne, neurologopedyczne, neuropsychologiczne oraz dietetyczne.
Studia potrwają 2 semestry, a zajęcia będą odbywać się w formie hybrydowej. Praktyczna część będzie realizowana na oddziałach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach oraz Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II SUM w Katowicach.
Studia podyplomowe z neurodietetyki skierowane są do dietetyków i lekarzy zainteresowanych poszerzeniem swoich kompetencji z zakresu neurodietetyki.
Więcej informacji można przeczytać na stronie: https://studiapodyplomowe.sum.edu.pl/neurologopedia-kliniczna/ (PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ agt/