Tani, czyli jaki? 5 trików, jak wybrać dobry materac
1. Postaw na odpowiedniego producenta materacy
W każdej branży istnieją marki, które cieszą się wyjątkowym uznaniem. Jeżeli chodzi o wyposażenie sypialni, na wyróżnienie zasługuje firma Hilding Anders. Przede wszystkim producent ten korzysta z innowacyjnych rozwiązań, co skutkuje wieloma pozytywnymi opiniami od klientów. Nadążanie za nowinkami technologicznymi i brak kompromisów w kwestii jakości zwiększa jego konkurencyjność na rynku.
Tani dobry materac 160x200 renomowanej marki nie zawsze będzie miał najniższą cenę z dostępnych opcji, ale należy patrzeć przede wszystkim na długość gwarancji. Nie ma sensu wybierać najtańszego egzemplarza tylko po to, aby po roku lub dwóch musieć znowu robić zakupy. Cena konkretnego modelu stanowi odzwierciedlenie nie tylko jego walorów użytkowych, ale również jakości materiałów, z których został wykonany. Finalnie bardziej opłaca się zainwestować wyższą kwotę i kupić materac na lata niż ciągle wymieniać szybko niszczące się modele na nowe.
2. Określ satysfakcjonujący poziom twardości
Jeżeli mowa o twardości materaca, to powstało na ten temat wiele mitów i błędnych przekonań. Do niedawna wielu sprzedawców doradzało zakup jak najtwardszego modelu, co miało nieść ze sobą pozytywne skutki dla zdrowia kręgosłupa. Obecnie jednak wiadomo, że sprawa nie jest niestety aż taka prosta.
Przede wszystkim należy określić wagę przyszłego użytkownika. Średnio twardy egzemplarz sprawdzi się dla osób, jakie ważą powyżej 60 kg i poniżej 85 kg, jeżeli śpią na boku. Dostosuje się bowiem do kształtu ciała, co zapewni maksymalny komfort w trakcie wypoczynku. Na twarde materace powinni natomiast decydować się ludzie o wyższej wadze. Zapobiegnie to zbyt głębokiemu zapadaniu się, a tym samym zwiększy komfort korzystania z wyrobu. Istnieją ponadto materace dwustronne, dzięki którym zyskuje się możliwość zmieniania tego parametru w zależności od bieżących potrzeb.
3. Uwzględnij swój stan zdrowia
Alergicy powinni decydować się na materace antyalergiczne, co zapobiega gromadzeniu się na ich powierzchni roztoczy, wywołujących wysypkę, duszności czy też katar sienny. Materiały, z jakich się je wykonuje, to przeważnie włókna kokosowe, lateks oraz specjalnie zaprojektowane pianki. Co ciekawe, znacznie łatwiej je wyczyścić, co ułatwia walkę z osadzającym się kurzem.
W kwestii zdrowia warto również poruszyć aspekt związany ze stanem kręgosłupa. Jeżeli ma się jakiekolwiek dolegliwości w obrębie pleców, powinno się rozważyć zakup materaca ze statusem wyrobu medycznego. Jego konstrukcja została bowiem tak zaprojektowania, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe w tych obszarach oraz zapobiec powstawaniu dalszych zwyrodnień. W przypadku wątpliwości zawsze można poprosić o radę lekarza prowadzącego albo rehabilitanta.
4. Zdecyduj, który model będzie najodpowiedniejszy
Obecnie najogólniejszy podział materacy obejmuje modele piankowe i sprężynowe. Posiadają wiele wspólnych cech, co potrafi nieco utrudnić ostateczny wybór. Oba oferują doskonałe dopasowanie do kształtu ciała, umożliwiają ponadto efektywny przepływ powietrza. Z tego powodu lepiej skupić się na różnicach, aby podjąć obiektywną decyzję. Materace kieszeniowe lepiej izolują ruch, co okazuje się kluczowe, jeżeli na łóżku będą spały dwie osoby, a przynajmniej jedna z nich jest dosyć ruchliwa w trakcie snu. Ponadto materace sprężynowe lepiej sobie radzą z utratą wsparcia. Ceny są mniej więcej porównywalne, choć egzemplarze piankowe, w których zastosowano najnowsze technologie, potrafią osiągać dosyć wysokie ceny.
5. Określ pożądaną wielkość materaca
Dobór rozmiaru materaca zależy przede wszystkim od tego, ile osób będzie na nim spało. Łóżka jednoosobowe przeważnie mają wymiary: 80×200, 90×200, 100×200 i 120×200 cm, natomiast dwuosobowe: 140×200, 160×200, 180×200 i 200×200 cm. Przyjmuje się, że długość materaca powinna wynosić 15 cm więcej niż wzrost użytkownika. Jeśli zależy Ci na obniżeniu kosztów, postaw na materac o mniejszym rozmiarze (choć pamiętaj, że komfort snu jest istotniejszy niż ewentualne oszczędności!). Wiele zależy również od metrażu sypialni oraz miejsca, gdzie będzie stało łóżko. Nie może ono bowiem przeszkadzać w przemieszczaniu się po pomieszczeniu oraz utrudniać korzystania z reszty mebli.